Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Cyrani (ČEZ): Ceny elektřiny může ovlivnit Čína a jev La Niña

Na trhu s elektřinou nyní vidíme malé oživení. Krátkodobě ceny ovlivňují vyšší importy uhlí do Číny a také rostoucí riziko jevu La Niña. Serveru Roklen24 to dnes řekl ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani. Dodal, že ČEZ je v případě cen elektřiny stále pod tlakem toho, že firmě dobíhá hedging z předchozích let.

R24: Jaký dopad měly velkoobchodní ceny elektřiny na hospodaření ČEZ v uplynulých devíti měsících, či v posledním kvartále?

ČEZ je stále pod tlakem toho, že nám dobíhá hedging z předchozích let. To znamená, že realizační cena za první tři čtvrtletí je významně pod rokem předchozím. V zásadě je to hlavním zdrojem meziročního poklesu, co se týká našeho hospodaření. A byť vidíme na trhu nyní malé oživení, tak příští rok půjde zahedgovaná realizační cena ještě dolů. Příští rok máme zajištěnou cenu kolem 31 EUR/MWh a v následujících letech bychom měli vidět nějaké oživení.

R24: Jaké důvody by mohly vést k růstu velkoobchodních cen elektřiny?

Pro středoevropský trh, který je pro nás nejzásadnější, jsou v zásadě dva hlavní důvody. Tím prvním je cena černého uhlí. Ještě stále se po většinu času vyrábí elektřina z černého uhlí. A co se týče černého uhlí, tak už před dvěma třemi lety jsme viděli významný pokles investic do těžby černého uhlí ve všech zásadních lokalitách. To by podle nás mělo nakonec vést k tomu, že se vyrovná nabídka s poptávkou. Respektive klesne nabídka a ceny uhlí půjdou nahoru. Tím druhým je reforma trhu s emisními povolenkami (EU ETS), částečně byla schválena některá opatření, například „market stability reserve“ začne nabíhat v roce 2019. Do konce letošního roku uvidíme, jestli přijdou další reformy. Tyto dva faktory jsou významným „driverem“ růstu cen elektřiny, aniž by to mělo v případě ČEZ významný dopad na náklady.

ČEZ za tři čtvrtletí klesl zisk i tržby, i kvůli odstávkám reaktorů

R24: Co nyní krátkodobě ovlivňuje ceny elektřiny?

Ceny černého uhlí nyní vyskočily z necelých 60 USD za tunu na více než 70 USD za tunu. Tam právě vidíme krátkodobé vlivy. Jedním je navýšení importu do Číny a druhým rostoucí riziko jevu La Niña. Meteorologové tento jev předpokládají. V tuto chvíli je předpověď, že tento jev nastane se 70procentní pravděpodobností. Tento jev vedl k významné špičce v cenách černého uhlí zhruba před šesti lety.

R24: Kdy si myslíte, že „peak“ nastane? Jak dlouho bude tento nárůst trvat?

Krátkodobě několik měsíců. Těžko předpovídat přesně. Není to jev na následující dva tři roky, je to jev na tři šest měsíců. Celosvětový trh černého uhlí do nějaké míry sledujeme, ale ne do takové míry, abychom predikovali kroky čínské vlády.

La Niña je název vytvořený vědci jako protiklad k termínu El Niño. Španělský název La Niña znamená česky „holčička“ a je, tak jako El Niño, dílčím jevem ENSO. Tento jev trvá obvykle kolem jedenácti měsíců; je charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. S projevy La Niñi jsou spojeny stejně závažné jevy jako s El Niñem. V zimě let 2010 a 2011 nastal jev v intenzitě největší od roku 1917. K jeho důsledkům patřily rozsáhlé povodně v Austrálii, extrémně silný cyklón Yasi v únoru 2011 a také chladnější zima v Evropě v důsledku změny tryskového proudění.

Newsletter