Další den ve znamení silnějšího dolaru dostal korunu pod tlak

Klíčové body

  • Dolar má za sebou tři obchodní seance posilování proti euru.
  • Dle Tenreyrové (BoE) není pozdě na zvážení zavedení záporných sazeb. Ty se mohou teoreticky podívat pod hranici -0,75 %
  • Měny regionu dostal pod tlak globálně silnější dolar. Koruna se posunula nad 26,20 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Americká měna si na začátku nového týdne připsala další zisky. Dolar posílil vlivem růstu výnosů amerických dluhopisů na delším konci výnosové křivky, například desetiletý instrument se vyšplhal až na maxima od března kolem 1,148 %. Trhy očekávají, že demokraty ovládaný Kongres odsouhlasí další významný stimulační balíček pro americkou ekonomiku, což povede k inflačním tlakům. Globálně zpevňující zelené bankovky dostaly pod tlak rizikové měny, včetně koruny. 

Dolar má za sebou tři obchodní seance posilování proti euru. Americká ekonomika zažívá cenové tlaky vlivem stávající monetární politiky, vyšších cen vstupních materiálů i fiskální expanze, která bude pod taktovkou Bidena a demokratů pokračovat. Výsledkem toho jsou aktuální tlaky na globálně silnější dolar projevující se nejen vůči euru, ale také vůči většině procyklických měn, které předtím profitovaly primárně z trendu oslabujících zelených bankovek.

Včerejší datový kalendář byl bez klíčových makro čísel. O to víc zaujaly komentáře ze strany centrální bankéřů. Za zmínku stojí Silvana Tenreyro z Bank of England, která na webináři pro Universitu v Bristolu uvedla, že stále není pozdě na úvahy o zavedení záporných úrokových sazeb. Ty by mohly klesnout – teoreticky –  až pod hranici -0,75 %. Reagovala tak na situaci v posledním roce, kdy byla využita řada měnověpolitických nástrojů k podpoření ekonomiky a dosažení cílové hodnoty inflace. Rozhodnutí, zda bude nástroj negativních sazeb využit, bude učiněno na základě dalšího vývoje situace ve světle pandemie viru COVID-19, která se v případě Spojeného království spíše zhoršuje. To se v posledních dnech projevilo například na vývoji sazeb peněžního trhu, které signalizují možnost snížení sazeb Bank of England do záporu již letos v květnu. Pohled devizového trhu je mnohem zdrženlivější. Výhled možnosti snížení sazeb není zaceněn, přičemž reakce libry na včerejší komentář byly v podstatě mizivé.

Globálně zpevňující dolar se podepsal i na měnách regionu střední a východní Evropy. Koruna se tak na začátku nového týdne posunula nad hranici 26,20 za euro. Bude-li aktuální tržní sentiment pokračovat, nelze vyloučit další pohyb směrem k 26,30 za euro. Dnešní ranní obchodování tomu však zatím nenasvědčuje. Středeční data – maloobchod, inflace a běžný účet – by přitom nemusela mít na kurz zásadnější vliv. I tak se budeme soustředit zejména na inflaci a na komentář ze strany České národní banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2159 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2159 do 1,2213 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,22 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,45 až 21,69 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter