Další expanze Seznamu. Který český startup podpořil?

Seznam.cz koupil 17procentní podíl ve společnosti Zavezu, která provozuje doručovací komunitní aplikaci. Spolujízdu pro věci podpoří česká internetová jednička také marketingově a bude ji postupně integrovat do svých vybraných služeb. Seznam.cz startup podpoří také formou displayové reklamy na svých serverech.

Zavezu.cz je komunitní doručovací službou, kterou může využít každý, kdo potřebuje přepravit předměty různých velikostí. Stačí zadat poptávku s podrobnostmi o přepravovaném produktu, uvést cenu přepravy, za kterou by zásilku rád převezl, a pak už jen vybrat některého z ověřených převozníků, kteří se uživateli na základě poptávky ozvou.

„Zavezu je platforma, která nabízí alternativní způsob dopravy zásilek k těm, které všichni známe, ať už jde o poštu či kurýra. V synergii s ní vidíme velký potenciál. Jako první startujeme s obligátní službou, která také funguje na peer-to-peer základech – je jí Sbazar. Postupně budeme pokračovat se začleňováním Zavezu i do dalších našich služeb, kde to oběma stranám dává smysl,“ uvedl Tomáš Kapalín, místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz a ředitel rozvoje podnikání.

„Důležité je, že naše spolupráce není založená na exkluzivní smlouvě mezi oběma společnostmi. Znamená to tedy, že se nebráníme tomu, aby podobná produktová integrace jako je ta u Sbazaru probíhala i na službách jiných provozovatelů. Spolu se Zavezu se totiž chceme podílet na rozvoji platformy jako takové. Příležitost vidíme i v jejím rozšíření tak, aby nebyla určená pouze pro jednotlivce, ale i pro firmy. Rovnou se zde nabízí další potenciální synergie pro inzerenty v segmentu Doprava v katalogu Firmy.cz.“

Oproti klasickým přepravním službám si však nakupující budou moci sami navrhnout cenu dopravy, vybrat převozníka či sledovat zásilku po celou dobu přepravy online. „Aplikace Zavezu.cz se na trhu objevila minulý rok v létě a zkušenost s ní už má kromě běžných uživatelů také společnost Harley-Davidson či projekt iBOD, které ji pravidelně využívají k převozu zásilek,“ uvedl mluvčí Zavezu.cz Jakub Koutek.

Seznam.cz majetkovým vstupem zahajuje i pozvolnou integraci aplikace Zavezu.cz na svoje služby. Průkopníkem bude služba Sbazar.cz, kde bude v prvním kroku informovat nakupující i prodávající o možnosti využití tohoto alternativního způsobu přepravy v notifikačních e-mailech s potvrzením či doručením odpovědi na inzerát. Nedostanou je jen ti, kde by nabídka převozu nedávala smysl – například při nabídce služeb, nemovitostí či zvířat.

„Zavezu.cz může být pro některé prodávající na serveru Sbazar řešením, jak pohodlně a téměř bez starostí zajistit doručení vybrané věci. Dokážu si představit, že vymyslet, jak zabalit a nechat přepravit dětské kolo nebo kočárek, může některé lidi odradit od jejich prodeje přes internet. Se Zavezu už by ani tyto kousky neměly být pro nikoho strašákem,“ uvedl Pavel Kolář, produktový manažer služby Sbazar.cz. Další kroky integrace Zavezu na Sbazar.cz budou probíhat i s ohledem na uživatelské reakce.

Kromě pečlivého prověřování převozníků a využívání speciálních kódů při přebírání a předávání zásilek zajišťuje Zavezu.cz ve spolupráci s Generali také pojištění zásilek. „Nové podnikatelské příležitosti přinášejí nové výzvy a nová rizika, která je potřeba krýt. ‎Pro startup Zavezu.cz jsme proto připravili nové unikátní pojištění, které se chystáme rozvíjet tak, jak se budou měnit potřeby jeho klientů a jeho byznys.‎ Stojíme na začátku společné cesty, která kopíruje náš přístup k pojištění, kdy produkty vnímáme a stavíme jako službu,“ doplnil předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Generali, Pavel Mencl.

 

Newsletter