Další „hike“ se blíží, naznačila Yellenová v Chicagu

AKTUALIZOVÁNO – Pokud se americká ekonomika bude vyvíjet podle očekávání americké centrální banky (Fed), bankéři můžou zvýšit úrokové sazby již na březnovém zasedání, které se koná 14. a 15. března. V projevu v Chicagu to dnes řekla šéfka Fedu Janet Yellenová.

Nyní soudíme, že bude vhodné zvyšovat úrokové sazby postupně, pokud se budou ekonomická data i nadále vyvíjet podle našich očekávání,“ řekla šéfka Fedu. Dodala, že na nadcházejícím zasedání měnový výbor (FOMC) vyhodnotí, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjí dle očekávání centrálních bankéřů. Pokud ano, další růst úroků se zdá být pravděpodobně vhodný.

Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let v prosinci 2015. Před tímto krokem svou základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel po dobu sedmi let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta.

K dalšímu zvýšení přistoupil až po roce, tedy loni v prosinci. Rovněž naznačil, že by letos mohl zvýšit úroky až třikrát. To dnes Yellenová v Chicagu potvrdila.

Trh nyní vidí více než 90procentní šanci na zvýšení úroků v tomto měsíci, když ještě před týdnem to bylo jen 40 procent. Pravděpodobnost se zvýšila po projevech představitelů Fedu. Brzké zvýšení sazeb naznačil prezident newyorského Fedu William Dudley a členka sboru guvernérů Lael Brainardová.

Newsletter