Další inflační report, který překonal očekávání. Tlak na vyšší sazby sílí

Klíčové body

  • Česká i americká inflace za červen překonala tržní konsensus.
  • Trh zaceňuje další zvýšení sazeb ČNB.
  • Sílí sázky na červencové zvýšení sazeb Fedu o 100 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Máme za sebou další inflační report, který překonal tržní očekávání. Stalo se tak nejen u nás, ale i v americké ekonomice. V obou případech vzniká potřeba vyšších sazeb. A patrně se jich dočkáme.

Inflace v české ekonomice v červnu meziročně vzrostla na 17,2 %. To bylo v souladu s očekáváním ekonomického týmu skupiny Roklen, ale více než tržní konsensus dosahující 17 %. Ve srovnání s prognózou ČNB byl červnový výsledek vyšší o 2,2 procentního bodu. Na uvedenou odchylku působily všechny složky inflace s výjimkou změn nepřímých daní. Nejvýrazněji se na odchylce podílela překvapivě silná jádrová inflace, která dosáhla 14,6 % meziročně.

Nad očekávání vyšší inflace a odukotvení inflačních očekávání jsou důvody pro další zvýšení sazeb. I přesto, že od obměněné bankovní rady ČNB jsme zatím příliš komentářů neslyšeli, trhy počítají s další úpravou sazeb. Na horizontu jednoho měsíce je zaceněno více než 30 bodů, na půlročním pak zhruba 80 bodů. To implikuje posun úroků směrem k 8 %, které doporučil základní model poslední prognózy. Její aktualizovaná verze zveřejněná v srpnu zřejmě ukáže ještě vyšší číslo.

Inflační výhled se nelepší. Naopak. Tempo růstu cen by se v nadcházejících měsících mohlo podle některých odhadů přiblížit k hranici 20 % meziročně, což by ji dostalo k úrovním z roku 1993.

Otázkou je, jak se k inflaci a jejím výhledu postaví bankovní rada. Ta se již poprvé setkala na neměnovém zasedání, na kterém, jak předpokládáme, debatovala zejména o intervencích. Ty při pohledu na vývoj kurzu koruny ve srovnání s polským zlotým a maďarským forintem nadále běží. Centrální banka přitom dle odhadů své zásahy ještě více zintenzivnila. Například banka ING odhaduje, že ČNB vynaložila v červenci na intervence až 9 miliard euro. To je zhruba stejný objem jako za předchozí dva měsíce. Kumulovaně pak banka od polovina května mohla prodat 17,8 miliardy euro.

Bankovní rada mohla zesílit intervence proto, aby si v srpnu ponechala prostor pro stabilní sazby. Devizové rezervy zůstávají vysoké. Je však otázkou, kde se nachází bod zvratu, u něhož ČNB usoudí, že rezervy již dále k posílení kurzu nepoužije. Pokud se tak stane v situaci, kdy inflační tlaky stále nepoleví, a navíc uvidíme tlaky na oslabení kurzu, mohlo by dojít na zvýšení sazeb. Podobně, jak to aktuálně odhaduje vývoj tržních korunových sazeb.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Inflace dále rostla i ve Spojených státech. Meziročně se dostala na 9,1 %, a je tak nejvyšší od roku 1981. Trh přitom očekával nárůst o 8,8 %. Jádrová inflace pak meziročně zpomalila růst z 6 % na 5,9 % při tržním konsensu na 5,7 %.

V návaznosti na inflační data vzrostly sázky na zvýšení sazeb Fedu na červencovém zasedání. Sílí spekulace, že by se měnový výbor mohl dostat na jeden procentní bod. Této variantě připadá dle futures pravděpodobnost bezmála 80 %. Do konce roku trh očekává, že se sazby mohou dostat až do pásma 3,75-4,0 %, což by mohl být i vrchol aktuálního cyklu. V první polovině příštího roku pak vidíme první sázky na snížení sazeb. Nadále by se však měly udržet zhruba procentní bod nad odhadovanou neutrální úrovní.

Kurz dolaru během včerejšího dne krátce prolomil paritu s eurem. Později však zisky odevzdal. Z vývoje kurzu je patrné, že úroveň parity je významným psychologickým supportem. V krátkém výhledu proto očekáváme, že se euro proti dolaru bude obchodovat spíše do strany. Rizika však zůstávají na straně slabšího eura.

Zdroj: Pictet Group, Twitter Frederik Ducrozet
Zdroj: Pictet Group, Twitter Frederik Ducrozet

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0018 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,46 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9980 do 1,0127 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,36 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,32 až 24,46 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,04 do 24,42 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter