Další zisky pro korunu. Kurz je nejsilnější od poloviny roku 2008

Klíčové body

  • Koruna krátce zpevnila k 23,465 za euro. Je nejsilnější od července 2008.
  • Ceny českých průmyslových výrobců v lednu vzrostly nad očekávání.
  • Index spotřebitelů v Americe překvapivě klesl.
Zdroj: Depositphotos

Vítězem včerejšího dne byla česká koruna. Její kurz má v posledních měsících v oblibě trhat rekordy, když postupně posiluje na nové a nové nejsilnější úrovně. Úterý nebylo výjimkou, kdy se středový kurz eura vůči koruně v jednu chvíli obchodoval na 23,465 EURCZK. Historicky bylo jen pár dnů v červenci před patnácti lety, kdy byla koruna vůči evropské společné měně silnější. Přestože bychom si dle slov guvernéra Michla měli vážit silné koruny, je takto silný kurz velkou ránou pro české exportéry.

Poslední únorový týden se nesl ve znamení dalšího posilování koruny vůči euru. Česká měna několikrát otestovala hranici 23,60 EURCZK, která nějakou chvíli odolávala. Nicméně tato podpora nakonec nevydržela. Ve včerejších dopoledních hodinách byla proražena výraznou červenou svíčkou, a v tu chvíli už koruně nestálo nic v cestě k nové nejsilnější úrovni za posledních bezmála 15 let. Ani hranice 23,50 EURCZK dlouho neodolala, když kurz eura vůči koruně klesl těsně pod 23,465 EURCZK, než přišla korekce. Historicky byla už koruna silnější pouze během několika dní v červenci 2008. Silná koruna přitom pomáhá ČNB v boji proti vysoké inflaci.

Přestože je koruna považována za rizikovější měnu, zatím bravurně odolává globálnímu úrokovému přecenění. To je způsobeno nadále silnou především jádrovou inflací v Americe i Evropě a s tím se pojící potřebou dále zvyšovat úrokové sazby. Koruně navíc pomáhá narativ, že ČNB ,,nenechá korunu padnout”. To z naší měny vytváří v podstatě bezpečný přístav navzdory všem ostatním fundamentům.  Další roli hraje i pozitivní úrokový diferenciál vůči euru i dolaru, který je pro mnohé investory stále atraktivní.

Na případné oslabení koruny včera nemělo vliv ani výrazné zvýšení cen průmyslových výrobců. Ty v lednu meziměsíčně vzrostly z předchozí hodnoty -1,1 % na 5,8 % (očekáván byl nárůst o 2,5 %), meziročně vzrostly o 19 % (předchozí hodnota byla na úrovni 20,1 %, lednové očekávání bylo „pouhých“ 15 %). Největší vliv na celkové zdražení měly ceny energií, které vzrostly o 34 %. Ceny stavebních prací vzrostly meziročně o 11,4 %, průmysl zdražil meziročně o 19 % a ceny zemědělských výrobců byly v lednu dokonce o 25,5 % vyšší v meziročním srovnání.

Slabý konec února zažívali za Atlantikem. Zisky na akciovém trhu po růstu na začátku tohoto roku byly v únoru částečně smazány. Index S&P 500 se před necelými čtyřmi týdny přibližoval k hodnotě 4200, konec měsíce však uzavřel pod čtyřtisícovou hranicí. Zároveň v posledním únorovém týdnu oslabil i dolar. Z pondělního minima pod úrovní 1,054 EURUSD kurz vzrostl nad 1,064 EURUSD. Ku částečnému prospěchu dolaru ve večerních hodinách přišla korekce, která kurz navrátila pod úroveň 1,060 EURUSD, a zelené bankovky tak část svých ztrát umazaly. Americké měně včera nepomohlo zveřejnění indexu spotřebitelů, který v únoru klesl z revidovaných 106 na 102,9 bodu. Dle očekávání měl index vzrůst na 108,5 bodu. To může naznačovat i to, že některá lednová a únorová čísla, která naznačovala lepší vývoj v následujících měsících, mohla být až příliš optimistická. Oslabení dolaru jde ještě výrazněji vypozorovat v porovnání s českou korunou, která, jak už bylo zmíněno, včera výrazně posilovala. Jen během včerejška dolar oslabil vůči koruně ze svého vrcholu nad úrovní 22,340 USDCZK k 22,060 USDCZK (než přišla korekce). Zhruba v osmi hodinách dolar vůči české koruně oslabil o více než 1,25 %.

Dnes nás čeká zveřejnění německé nezaměstnanosti a předběžné inflace za únor. V Americe se zase dočkáme výsledků PMI o ISM indexu výrobců. Bedlivě budeme sledovat, jak ve čtvrtek dopadne inflace v eurozóně. To by mělo nastínit další směřování monetární politiky ze strany ECB. Meziroční jádrová inflace by se dle tržního konsensu neměla změnit, což na těchto vysokých úrovních vytváří tlak na další zvyšování sazeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0624 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0555 do 1,0681 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,49 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,10 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,43 až 23,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,99 do 22,25 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter