Dalšímu zásahu ČNB se kvůli výraznějšímu zdražování nevyhneme

Klíčové body

  • ČNB na středečním zasedání 22.12. s železnou jistotou zvýší úrokové sazby.
  • V Roklenu očekáváme zvýšení mezi 75 až 100 body.
  • Koruna po zvýšení sazeb výrazně neposílí. Proti jejímu zpevnění hovoří rizika na trzích.
Zdroj: Depositphotos

Rada České národní banky se ve středu 22.12. sejde na posledním letošním zasedání. Co můžeme od zasedání čekat? V kontextu rozhodnutí ČNB v posledním půl roce, vývoji situace, očekávání trhů a vyjádření jednotlivých zástupců bankovní rady v Roklenu předpokládáme další zvýšení úrokových sazeb v rozmezí mezi 75 až 100 bazickými body. Ve hře je také méně pravděpodobné, ale stále možné, zvýšení sazeb o 125 bodů.

V listopadu vzrostly meziročně spotřební ceny o 6 %, což je zrychlení o 0,2 procentního bodu ve srovnání s říjnem. Zásadním faktorem byly především ceny energií, které meziročně rostou několik měsíců v řadě. Nelze předpokládat, že v zimě, v období zvýšené poptávky po energiích, dojde k zásadnímu zlevňování. Nejedná se však pouze o růst cen energií, kde lze očekávat uklidnění od jara dalšího roku.

Významně také rostly ceny bydlení, imputovaného nájemného, vybraných potravin a automobilů. Zpomalení růstu cen těchto zbožových skupin spotřebního koše, na rozdíl od cen energií, nelze dle našich předpokladů očekávat už na jaře roku 2022. Na vyšší ceny v České republice vedle expanzivní fiskální politiky, stále ještě expanzivní měnové politiky a přehřátého trhu práce tlačí řada dalších inflačních faktorů, které se zřejmě v dalších třech měsících nepodaří utlumit. I z toho důvodu nové prognózy ČNB, ECB a dalších centrálních bank ukazují významné revize (někdy až na dvojnásobné hodnoty) očekávané výše inflace v následujícím roce.

Problémem specifickým pro Českou republiku je slabší kurz koruny proti očekávání prognózy i analytiků na trhu. Slabší než očekáváná koruna nepomáhá s tlumením zahraničních inflačních tlaků, tak jak bylo předpokládáno, což opět tlačí ceny nad očekávání.

Zástupci rady ČNB, mezi které paří například M. Mora i guvernér J. Rusnok, se už v před několika týdny nechali v rozhovorech pro tuzemská i zahraniční média slyšet, že zvýšení úrokových sazeb je na středečním zasedání 22.12. nevyhnutelné. V rozhovoru pro Reuters uvedl radní Mora, že očekává své osobní rozhodnutí mezi navýšením o 50 a 75 bazických bodů.

To ovšem není zárukou, že se rozhodnutí v tomto intervalu bude pohybovat. Za prvé je nutná shoda většiny rady, kde může panovat přesvědčení o potřebě přísnějšího utažení měnové politiky. Za druhé je nutné připomenout zkušenost s utahováním měnové politiky ČNB, která se už několikrát v tomto roce snažila svým rozhodnutím trhy šokovat ve snaze zabránit odpoutání inflačních očekávání. Tento záměr nelze vyloučit ani na prosincovém zasedání, kdy inflace v listopadu dosáhla 6 % a má dle očekávání kulminovat v prvních měsících dalšího roku a až následně klesat. Riziko ztráty kotvy inflačních očekávání v ČR je stále výrazné.

Z výše uvedených důvodů očekává analytický tým Roklen navýšení sazeb na prosincovém zasedání mezi 75 až 100 body a případné zvolnění tempa utahování měnové politiky v samotném roce 2022. Tedy pokud to situace umožní. Ve hře je stále méně pravděpodobná, ale stále možná, varianta prudkého navýšení úrokových sazeb o 125 bodů. Z podobných důvodů jako v listopadu.

V Roklen stále očekáváme posílení české koruny v průběhu dalšího roku. Pomoci by vedle vyššího úrokového diferenciálu a méně uvolněné měnové politiky v ČR mělo i uklidnění nálady na evropských trzích. Uklidnění rizik spojených s pandemií viru COVID-19, které v současné době dmýchá především nová mutace, by mělo přijít nejpozději na konci jara dalšího roku, kdy dojde k oteplení a oslabení dopadů viru. Jak jsme ostatně viděli v minulosti.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1251 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1228 do 1,1304 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,23 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,19 až 25,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,35 až 22,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter