Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Dávno zapomenutý vztah akcií a dluhopisů ožil

Klíčové body

  • Negativní korelace mezi akciemi a dluhopisy je zpět.
  • Dluhopisy reagovaly na vysokou inflaci a výhled vyšších sazeb.
  • Síla koruna nemusí být věčná.
Zdroj: Depositphotos

V klasických učebnicích studujících kapitálový trh se dočteme, že přirozená korelace mezi cenami akcií a cenami dluhopisů je záporná. To znamená, že klesá-li cena jednoho aktiva, cena druhého rosta, a vice versa. Tento vztah se stal v minulém století natolik všeobecně rozšířeným, že jeho použití při praktickém každodenním obchodování je dnes nulové. Navíc poslední rok na finančních trzích byl jeho naprostým popřením, jelikož ceny akcií i ceny dluhopisů zažívaly společný brutální propad.  

Povzneseme-li se trochu mimo suchou řeč statistiky do sféry méně exaktně uchopitelných ukazatelů „sentimentu“ jednotlivých trhů, zjišťujeme, že výše zmíněná negativní korelace mezi akciovým a dluhopisovým trhem v posledních týdnech překvapivě ožila. Zejména obchodování v minulém týdnu je toho důkazem. Díky horším inflačním číslům na amerických i evropských trzích se ceny dluhopisů dostaly pod tlak, a komentáře ekonomů se přiklonily k vizi úrokových sazeb, které budou spíše vyšší a budou s námi delší dobu. Naopak akciový index S&P 500 přežil pokusy o proražení dvousetdenního klouzavého průměru směrem dolů. V pátek se velmi rozhodně od této cenové úrovně vzdálil a zakončil obchodování v jednoznačně pozitivní náladě. Odmyslíme-li si veškerou nervozitu spojenou s očekáváním „pivotu“ na úrokových sazbách, detailní rozpitvávání projevů předsedy Fed a jiné pokusy předpovědět nepředpověditelné, trhy se chovají naprosto standardně, dokonce v souladu se sto let starými poučkami. V dobách, kdy se trhy soustřeďují na krátkodobý horizont a žijí od jednoho ekonomického ukazatele k druhému, se vyplatí pohlížet na situaci z delší perspektivy.

Za zmínku z jiného soudku stojí měnový pár EURCZK. Ten se také jakoby zázrakem začal chovat podle roky staré příručky a klesnul navzdory velmi negativní situaci ekonomické, politické a fiskální pod nejnižší hranici z roku 2008. Zaznamenal jsem názory, že se jedná o znovunastolení dlouhodobého posilovacího trendu, který jsme zažili v letech 2000-2008. Nechce se mi tomu věřit, spíše se kloním k názoru, že se jedná o epizodu, která nebude mít dlouhého trvání, zejména v situaci, kde ECB zvyšuje úrokovou sazbu a ČNB se jejímu zvyšování brání.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0654 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0550 do 1,0704 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,44 až 23,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,28 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter