Američtí obchodníci se po prodlouženém víkendu z důvodu státního svátku vrací na trhy. Úterý tak bude dnem, kdy budeme sledovat pokračující dopady pátečních dat. Americký trh práce nasadil pozvolné uvolňování, sektor průmyslu je již deset měsíců v kontrakci. V Evropě se spekuluje o sazbách, byť trh v jejich další růst už příliš nevěří. Rada guvernérů by však podle nás mohla ještě překvapit.
Srpnová data z amerického trhu práce ukázala nad očekávání vyšší tvorbu nových pracovních míst (187 tis.), nešlo však o zas tak velký rozdíl oproti konsensu (170 tis.). Červnová čísla byla revidována dolů o slušných 80 tisíc, červencová pak o 30 tisíc. Revize jdou již několik měsíců po sobě vždy směrem dolů. Míra participace nečekaně vzrostla a s ní i míra nezaměstnanosti až na 3,8 % Meziměsíční růst mezd byl nad očekávání slabší, meziročně se stále držíme nad 4 %.
Americký trh práce je stále relativně silný, vidíme však, že se pozvolna uvolňuje. A to nejen dle pátečních dat, ale i těch „druhořadých“, viz ukazatel JOLTS zveřejněný minulý týden (psali jsme zde). Pro Fed jde o pozitivní vývoj, nebude jej však komentovat ve stylu brzkého snížení sazeb v kombinaci s dezinflací. V září očekáváme stabilitu amerických sazeb. Možnost pozdějšího zvýšení stále nevylučujeme, stejně to udělá i Fed. Bude-li však pokračovat nastavený inflační trend i trend trhu práce potvrzující zpomalující ekonomickou aktivitu, aktuální úroveň úroků by měla být vrcholem v cyklu. Obdobně to vidí i trh.
Dolar v návaznosti na data z trhu práce oslabil. Následně však ztráty umazal poté, co index ISM sektoru průmyslu vykázal nad očekávání vyšší hodnoty dílčího indexu cen a zaměstnanosti. U všech indexů sektoru zůstáváme v kontrakci. Vzrostly nominální i reálné výnosy, které také přispěly k silnějšímu zeleným bankovkám.
Silnější americká měna je rovněž podpořena změnou výhledu evropských sazeb. Zatímco ještě relativně nedávno trh očekával posun sazeb ECB k 4 % na zářijovém zasedání, aktuálně sází na úrokovou stabilitu. Komentáře z ECB nejsou nikterak konkrétní. Sílí opatrná rétorika upozorňující na zhoršující se ekonomickou kondici a riziko, že banka udělá až příliš.
V souvislosti s ekonomickým výhledem je často zmiňována inverze výnosové křivky jakožto indikátor recese. Podle ECB se však situace kolem křivky značně změnila. V rámci zápisu z červencového zasedání centrální banka uvedla, že předpovídající schopnost inverzní výnosové křivky je výrazně slabší. Důvodem jsou dopady nákupů aktiv, které výrazně stlačily časovou prémii na dlouhém konci křivky. Týkat by se to tedy mělo nejen Evropy, ale i USA.
Od zářijového zasedání ECB čekáme napjatou debatu. Jestřábi argumentují stále vysokou inflací, holubice naopak očividným ekonomickým zpomalením. Příkladem budiž Německo, u něhož lze předpokládat, že se zhoršující se kondice „přelije“ do ostatních zemí, včetně nás.
Při pohledu na mezeru výstupu, kterou v rámci mezinárodního srovnání měří newyorská pobočka Fedu, vidíme, že v prvním čtvrtletí letošního roku byla největší právě v eurozóně (4,5 % ve srovnání s 4 % v USA). To by mělo nahrávat jestřábímu táboru. V historickém srovnání by tak ECB měla být v jiné situaci než v roce 2011, kdy zvyšovala sazby v době záporné mezery výstupu. Nezapomínejme však, že mezera výstupu je odhadem prováděným se značným zpožděním. To, co tedy platilo na začátku letošního roku, může mít již značně slabší urgenci, zejména díky efektivní transmisi evropské měnové politiky, kde se vyšší úroky propisují do ekonomiky rychleji než v USA.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0768 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0750 do 1,0850 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,13 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,05 až 24,18 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,18 do 22,50 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.