Zdravím! Poslední měsíce byly pro mne definovány především dokončením studia Finančního inženýrství a nástupem do full-time zaměstnání. Významně jsem tak pocítil, že po 8+ hodinách strávených na kancelářské židli člověk není zrovna super namotivovaný, aby si doma začal ladit oceňovací model. Moje myšlenky se tedy uchýlily ke hledání automatizovaného řešení.
Ačkoliv jsem sám značně skeptický vůči technické analýze, rozhodl jsme se tomuto tématu trochu více věnovat. Ano, mluvím o automatických obchodních strategiích. Člověk by pracoval či se věnoval jiné aktivitě a algoritmus by přitom vydělával za něj. Myšlenka je to téměř až utopická, ale dokud si to člověk nezkusí, vždy si bude říkat – co by kdyby. Nejdříve je důležité rozlišit si pojmy kvantitativní trading a technická analýza. Navzdory tomu, že se tyto dvě kategorie do jisté míry překrývají, ne vše, co je kvantitativním tradingem, lze považovat za technickou analýzu a naopak. Příkladem disciplíny, která spadá do kvantitativního tradingu, ale není technickou analýzou, může být využití programů, které k obchodnímu rozhodnutí či samotné exekuci příkazů používají fundamentální data (údaje o earnings, cash flow či makro data). Naopak disciplína známá jako Price action je nepochybně součástí technické analýzy, avšak do tradingu kvantitativního jistě nepatří.
Automatizované řešení tedy představuje naprogramování strategie z dostupných fundamentálních či technických dat. Pro kvantifikování dané obchodní myšlenky však člověk potřebuje programátora či se musí daný programovací jazyk naučit sám – opět nic pro unaveného korporátníka (obzvlášť když jedna strategie obsahuje průměrně 3000 řádků skriptu). Začal jsem tedy hledat. Na webu je bezplatně k dispozici nepřeberné množství různých algoritmů, signálů, technických indikátorů a podobně. Během studia jsem rovněž měl šanci otestovat přibližně 350 těchto veřejně dostupných strategií, které dle slov autorů měly zaručeně vést k dlouhodobým profitům. Bohužel realita byla daleko od pravdy. Ze zmíněných 350 strategií mělo na backtestu solidní profit faktor pouze 5 a při demo obchodování v reálném čase pak byly profitabilní pouze 2. Z těchto dvou ani jedna nepoužívala stop loss. Tedy výsledky byly naprosto neuspokojivé a strategie nevhodné pro obchodování. Snadné řešení jsem tedy nenašel. Na druhou stranu, rostoucí počet společností s různými variacemi slova „quant“ v názvu mě nutí si myslet, že hledání význam má.
Deníček investora: Average True Range aneb rám pro stop lossy
Tvorba automatických obchodních strategií však nemusí zůstat pouze doménou finančních institucí. Obyčejný smrtelník si rovněž může automatické strategie naprogramovat, optimalizovat a testovat. Základem je však rychlé internetové připojení, kvalitní historická data a solidní hardware. Ohledně hardwaru je pro backtestování jednoduchých strategií třeba operační paměť RAM s kapacitou minimálně 16GB, pevný disk s kapacitou 500 GB (ideálně SSD) a 4jádrový procesor s taktem alespoň 2,8 GHz. S lepšími sestavami pak už obchodník může strategie optimalizovat – tedy modelovat výnosnost za použití různých hodnot vstupních parametrů. Poté již systém řeší prakticky jen ziskovou maximalizační funkci, kdy výstupem jsou parametry, u kterých je zisk, profit faktor či sharpe ratio nejvyšší.
Tolik tedy k algoritmům a na závěr něco málo z klasického diskrečního obchodování. V posledním roce jsem obchodoval převážně indexy a občas jsem do svého demo portfolia vybíral i jednotlivé tituly. Do konce tohoto roku věřím, že se právě indexům bude navzdory pochybnostem z řad investičního publika dařit. Někdy ke konci earnings tedy plánuji nakoupit opce s expozicí na americký a evropský trh a budu doufat, že se tato spekulace promění v nějaký ten profit. Jak je tedy vidět, zatím zůstávám u obchodování ručního. Ale kdo ví, třeba se mi jednou na backtestu podaří onu hladkou a rostoucí equity křivku najít. Život je hledání.
Deníček investora: Animal spirits aneb pořádný swing na DAXu
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.