Desátky za předkrizové hříchy jsou bankám pomalu sečteny. Přidají se ratingové agentury?

K bankám, které už chtějí uzavřít spory ohledně svých hříchů z období okolo finanční krize, by se nyní podle zpráv Wall Street Journal mohla připojit i ratingová agentura Standard & Poor’s. Ta má po více než ročním právním souboji údajně opět zájem otevřít diskuzi s americkým ministerstvem spravedlnosti a dohodnout se na mimosoudním vyrovnání. Podle nejmenovaných zdrojů je proces teprve na úplném začátku.

Zatímco velké americké banky a jiné instituce již solidní výprask za své chyby vedoucí k finanční krizi dostaly (a ostatní jsou mu velmi blízko), ratingovým agenturám se zatím daří postávat opodál s nevinným výrazem. Přitom právě jejich hodnocení, která měla odhalit případná rizika, zněla obdobně lákavě jako samotné produkty. Investoři, kteří se s přispěním těchto hodnocení rozhodli produkty nakoupit, tak s příchodem krize přišli o miliardy dolarů. Jen pro srovnání – finanční instituce již za své praktiky (týkající se především prodeje nekvalitních hypotečních produktů) zaplatily podle výzkumu konzultační společnosti Navigant minimálně 132,9 miliardy dolarů. Banka JPMorgan Chase zaplatila v souvislosti s tímto sporem rekordních 13 miliard dolarů, Citigroup tento týden potvrdila vyrovnání ve výši 7 miliard dolarů, aktuálně visí ve vzduchu dohoda ministerstva spravedlnosti s bankou Bank of America, u které se spekuluje o částce mezi 12 a 17 miliardami dolarů. Dvě hlavní ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s od krizového roku 2007 zatím na vyrovnáních zaplatily celkem 150 milionů dolarů.

Barclays podváděla investory, zní obvinění newyorské prokuratury. Akcie -5 %

Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání. Akcie +4 %

Do zisku Bank of America stále promlouvá „hypoteční kocovina“

Pochybení ovšem odmítají. Hájí se tím, že jimi vydané ratingy jsou nezávislé názory a ne faktická tvrzení a že jejich právní odpovědnost je omezená. Vztahuje se na ně ochrana prvního dodatku americké Ústavy. Agentura Moody’s uvedla, že dvě třetiny všech případů, týkajících se obvinění z pochybení při vydávání ratingů, byly nakonec buď zamítnuty, staženy nebo vyřešeny jiným způsobem. Další velká ratingová agentura, Fitch Ratings, se prý nyní potýká pouze se třemi z původně 40 případů.

Podobně na tom do této chvíle byla i agentura Standard & Poor’s (čelící v současnosti zhruba dvanácti žalobám), která vyznávala strategii všem vyrovnáním se vyhýbat a agresivně se obhajovat. Tato strategie před rokem vedla k ukončení jednání s ministerstvem spravedlnosti, které od agentury požadovalo zaplatit více než 1 miliardu dolarů a trvalo na tom, aby agentura připustila pochybení při tvorbě neodpovídajících ohodnocení některých produktů. Na to Standard & Poor’s nepřistoupila. V únoru loňského roku proto ministerstvo spravedlnosti agenturu zažalovalo a požadovalo částku 5 miliard dolarů.

Mimochodem – žalobu údajně doprovázelo několik úsměvných podkladů v čele s vybranou e-mailovou komunikací zaměstnanců agentury Standard & Poor’s. V ní jeden ze zaměstnanců v roce 2007 uvedl, že daný produkt by „mohl být strukturován od krav a dostal by rating.“ Agentura žalobu označila jako nesmyslnou pomstu za snížení ratingu amerického dluhu, ke kterému došlo ze strany Standard & Poor’s v roce 2011.

Nyní se zdá, že Standard & Poor’s obrací a má opět zájem vyjednávat. Podle informací Wall Street Journal za tím může být změna ve vedení mateřské společnosti Standard & Poor’s, do jejíhož čela příští měsíc nastoupí ratingovým světem nedotčená korporátní právnička Lucy Fato. Ta má s vyjednáváním se státními zástupci i s uzavíráním mimosoudních vyrovnání nemalé zkušenosti.

Zřejmě tak přivede agenturu i ministerstvo zpět k jednacímu stolu a bude se snažit prosadit vyrovnání v rozmezí od několika stovek milionů dolarů k zhruba jedné miliardě. Agentura však podle zdrojů nehodlá připustit jakékoli pochybení ze své strany. Zda na takovéto podmínky ministerstvo přistoupí, je otázkou. Podaná žaloba by měla jít k soudu nejdříve na podzim roku 2015.

Šest let po začátku finanční krize tak vlastně stále není jasná role ratingů zmíněných agentur ani jejich zodpovědnost, ačkoli mají na trhy i investování stále významný vliv.

Newsletter