Deset investičních rad od těch nejpovolanějších

Jak investovat s co nejlepšími výsledky? Na to nám žádná učebnice neodpoví. V cestě za úspěchem nám však můžou pomoci ti nejpovolanější. V následujících řádcích tak zjistíte, jakými pravidly se řídí největší investiční kapacity světa.

Jeffrey Gundlach, Doubleline Capital

„Trik spočívá v tom nebýt odměněn za to, že riskujete, ale vytvořit si rizikově diverzifikované portfolio.“

Tato myšlenka je základem všeho. Nejúspěšnější investoři se zaměřují na řízení rizik, protože riziko není přímo úměrnou funkcí zisku, nýbrž potenciálních ztrát v případě neúspěchu. Investovat se dá pouze do té doby, dokud je kapitál. Jakmile o něj díky neuváženosti přijdete, jste mimo hru.

Ray Dalio, Bridgewater Associates

„Největší chybou investorů je, když věří, že trend nedávné minulosti bude přetrvávat i do budoucna.“

Nic dobrého ani špatného netrvá věčně. Chybou je myslet si, že „tentokrát to bude jiné“. Pravdou je, že i přes zásahy centrálních bank a ostatních autorit, nejsou hospodářské cykly zcela eliminovatelné. Pro investora je tedy důležité si zapamatovat, že cena je to co platí, zatímco hodnota je to co získává. Nejlepší investoři buďto obchodují za atraktivní ceny nebo vyčkávají.

Seth Klarman, Baupost

„Většina investorů se zaměřuje na výnos, na to kolik mohou vydělat, místo toho, aby vnímali rizika, neboli to, co mohou ztratit.“

Vypořádat se s psychikou během obchodování je jedna z nejtěžších věcí. Strach a chamtivost jsou dvě příčiny, které stojí za prodejem za málo a nákupem za mnoho.

Jeremy Grantham, GMO

„Trh neodmění investory za to, že jsou ochotni riskovat. Odmění je za to, že nakoupili levně. Pokud však cena titulu vzrostla jen díky jeho riziku, není to odměna, nýbrž trest.“

Úspěšný investor se vždy vyhne riziku i za cenu krátkodobých ztrát. Média i Wall Street se ženou za rychlými zisky, které však při nadměrném riziku vedou pouze a jen k chabým dlouhodobým výsledkům.

Jesse Livermore, Speculator

„Největšími nepřáteli spekulanta jsou neznalost, chamtivost a naděje.“

Rozhodnutí na základě emocí vždycky končí katastrofou. Nejlepší investoři se pokaždé striktně drží vlastní disciplíny, strategie a risk managementem.

Howard Marks, Oaktree Capital Management

„Pravidlo číslo 1: většina jevů je cyklická. Pravidlo číslo 2: nejlepší příležitosti pro zisky a ztráty vznikají tehdy, když lidé zapomenou pravidlo číslo 1.“

Cílem je nakoupit levně a prodat draze. Podstata cykličnosti znamená, že po dlouhodobém růstu cen, musí nutně přijít i jejich pokles.

James Montier, GMO

„Aktiva kupujte levně a prodávejte draze. Ocenění je nejen klíčovým faktorem dlouhodobých zisků, ale i vykřičníkem před neúprosným zákonem gravitace finančních trhů.“

Nízká cena má vždy konkrétní důvod. Neplést si však cenu a potenciál. Levná aktiva jsou ta, jejichž cena je nižší než vnitřní hodnota, tudíž i drahá akcie může být de facto levná.

George Soros, Soros Capital Management

„Nejde o to, zda máte pravdu, nebo ne, důležité je, kolik peněz vyděláte, když pravdu máte a kolik ztratíte, když ji nemáte.“

Mít pravdu a vydělávat je super v době, kdy trhy rostou. Nicméně, rostoucí trhy mají tendenci maskovat investiční rizika, která se projeví při prvním poklesu. Jakmile selžete v řízení rizik a vzdáte se předešlých zisků, prohráli jste.

Jason Zweig, Wall Street Journal

„Regrese je nejsilnějším zákonem finanční fyziky. Období nadprůměrných výsledků je nevyhnutelně následováno obdobím těch podprůměrných. Stejně tak platí, že špatné časy jednou vystřídají ty dobré.“

Opět tak narážíme na neustálý proces opakujících se jevů, které se však liší svou intenzitou.

Howard Marks, Oaktree Capital Management

„Největší investiční chyby se nerodí z informačních či analytických faktorů, nýbrž pouze a jen z těch psychologických.“

 

Největší jistotou dlouhodobé úspěšnosti je minimalizace psychologických chyb v investování aneb jak řekl Rotschild: „když teče krev v ulicích, nakupujte!“ 

Newsletter