Desítky milionů dolarů do kapsy šéfa Time Warner. Dohodne se s Murdochem?

Generální ředitel Time Warner, Jeff Bewkes by v důsledku změny kontroly ve firmě získal bonus přes 79 milionů dolarů. Jasně deklarovaný zájem mediálního magnáta Ruperta Murdocha o převzetí TW je tak pro něj bezesporu dobrou zprávou.

Akcie Time Warner minulý týden vylétly téměř o pětinu za jediný den poté, co vedení firmy odmítlo nabídku na převzetí od 21st Century Fox znějící na 80 miliard dolarů (85 USD na akcii). Ta se odmítnutím zřejmě odradit jen tak nenechá a dala najevo záměr první nabídku vylepšit. Akcie TW od odhalení nové akviziční chutě Ruperta Murdocha 16. července posílily o 23 procent.

Time Warner (až +20 %) odmítá Murdochovu nabídku. Začínají mediální námluvy roku?

Podle zdrojů, jež cituje agentura Bloomberg, by mohla 21st Century Fox k vylepšení nabídky využít výnos z prodeje italských a německých televizních aktiv. Dříve oznámený prodej celé Sky Italia a nadpolovičního podílu ve Sky Deutschland do rukou britské BSkyB by mohl být plně dohodnut v příštích dvou týdnech, uvádějí zdroje, a společnosti by mohl vynést zhruba 10 mld. EUR. Fox vlastní 39procentní podíl v BSkyB.

Murdochova mediální říše: BSkyB má od akcionáře převzít evropské televize

CEO Bewkes ke konci února vlastnil 225.517 akcií Time Warner, které mají nyní hodnotu zhruba 19,7 mil. USD, ke konci dubna dále vlastnil opce na dalších 3,86 milionu akcií. Dle smlouvy má šéf firmy nárok na bonus odvíjející se od navýšení hodnoty kapitálu společnosti.

Pokud by se obě strany dohodly za lepších podmínek, kromě CEO Bewkese by mohl slavit také dlouholetý investor do společnosti Mario Gabelli a klienti investiční společnosti Gamco Investors, dříve známé jako Gabelli Asset Management Company, ovládající dohromady podíl v TW v hodnotě 350 mil. USD. „Společnost jde více méně správnou cestou ke zvyšování hodnoty, což je důvod, proč pro naše klienty držíme 4 miliony akcií firmy,“ říká Gabelli, který do společnosti investuje již přes 40 let a dle údajů Bloomberg v minulosti držel až 26 milionů akcií TW. Gabelli je s 50 procenty hlavním akcionářem Gamco Investors, Bill Gates vlastní skrze svou investiční skupinu Cascade podíl přes 1 %.

V roce 2001 byla dokončena fúze Time Warner se společností AOL, kterou současný CEO TW Bewkes označuje za „největší chybu v historii společnosti“. Po osmi letech Time Warner oznámila odštěpení ze skupiny do nezávislé entity. 

Newsletter