Deutsche Bank světlou výjimkou. Sází na dluhopisy

Deutsche Bank dosáhla ve druhém čtvrtletí na hrubý zisk ve výši 917 mil. EUR, jímž překonala loňskou úroveň o 16 procent a také odhad analytiků 702 mil. EUR. Největší německá banka a zároveň jednička mezi investičními bankami v Evropě oznámila překvapivě vysoký výnos z obchodování s dluhopisy a měnami na úrovni 1,83 miliardy eur (konsensus činil 1,63 mld. EUR).

Obchodování s pevně úročenými aktivy, které je jejím nejziskovějším, hodlá banka dále posílit a vynaloží na to část prostředků z realizovaného navýšení kapitálu prodejem akcií v celkovém objemu 8,5 mld. EUR. „Výnos z obchodování dluhopisů meziročně stagnoval, což překvapilo analytiky, kteří v evropském bankovním sektoru jako celku očekávali pokles o 10 až 15 procent,“ uvedl analytik Bankhaus Lampe Neil Smith. Obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami přitom zažívá všeobecný úpadek. V případě pětice největších amerických bank se tyto výnosy ve druhém kvartále snížily o 9,4 procenta na celkových 12,1 mld. USD.

Deutsche Bank o posunu základů evropského bankovnictví. Prodá akcie za 8 mld. eur, část do Kataru

Nad očekávání si vedla celkově divize investičního bankovnictví a tradingu, jejíž součástí je obchodování s dluhopisy, kde hrubý zisk vzrostl o 17 procent na 885 mil. EUR, oproti konsensu 703 mil. EUR. Nárůst daňových plateb o bezmála polovinu vedl k poklesu čistého zisku banky, který se snížil o 29 procent na 237 mil. EUR a zaostal za průměrným očekáváním 470 mil. EUR. Na celkových výnosech banky na úrovni 7,86 mld. EUR se obchod s dluhopisy podílel z 23 procent.

Banka oznámila navýšení rezerv na soudní výlohy oproti prvnímu kvartálu o 450 mil. EUR na 2,2 mld. EUR. V uplynulých dvou letech již zaplatila na pokutách a urovnáních několika sporů přes 5 miliard eur. Akcie DB na výsledky reagují v úrodu růstem o více než procento.

Hon USA na evropské banky pokračuje. Pokuty nyní hrozí Commerzbank a Deutsche Bank

Newsletter