Devět věcí, kvůli kterým nikdy nezbohatnete

Selfmade milionář Steve Siebold říká, že k získání bohatství má každý stejnou příležitost. Myslíte, že i Vám karty věští bohatství? Přinášíme devět tipů, na které byste se měli zaměřit. Ale pozor – tipů, které stojí zbohatnutí v cestě. Netýkají se vás?

Příliš velký důraz na úspory, a ne na zisk

Úspory jsou pro budování bohatství zásadní, na šetření byste se ale neměli soustředit natolik, že začnete zanedbávat zisky. To je to, na co se zaměřují bohatí. Každopádně není třeba upustit od praktické strategie spoření. Pokud chcete začít myslet jako bohatí, přestaňte se starat o to, kde Vám peníze utíkají a zaměřte se na to, jak vydělat ještě víc, radí Siebold. Někteří experti podotýkají, že není důležité, kolik peněz vyděláte, důležité je, kolik si necháte. To by ale neměla být omluva na výdělek. Chcete-li si peníze nechat, musíte je nejdřív vydělat.

Nezačali jste investovat

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak vydělat peníze je jejich investování. Čím dříve začnete, tím lépe. Milionáři v průměru ročně investují pětinu svého příjmu. Jejich bohatství se ale neměří objemem, který ročně vydělají, ale tím, jak v čase investovali, píše Ramit Sethi ve svém bestselleru „Naučím Vás, jak zbohatnout“. Čím vice můžete dát stranou, tím lépe.

Stabilní výplata stačí

Průměrní lidé si vyberou, aby dostávali výplatu dle času, měsíční výplatu nebo hodinovou mzdu. Bohatí si vybírají výplatu dle výsledků, často jsou přitom samostatně výdělečně činní. „Ti největší velikáni vědí, že samostatně výdělečná činnost je nejrychlejší cesta k bohatství,“ říká Siebold. Zatímco světová extra třída rozjíždí podnikání a buduje bohatství, masy si vystačí s finanční průměrností, se skromným platem, který roste ročně, dodává Siebold.

 

 

Kupujete věci, které si nemůžete dovolit

Pokud žijete nad svými finančními prostředky, nikdy nezbohatnete. I když začnete vydělávat více, nebo si výrazně polepšíte, neužívejte to jako k ospravedlnění vyššího životního stylu. „Nekupoval jsem si své první luxusní hodinky nebo auto do té doby, než mé investice zajistily bezpečný tok příjmů,“ píše milionář Grant Cardone. Dodává, než se stal milionářem, jezdil pořád jezdil ve své Toyotě Camry. „Buď známý pro svou morálku, ne pro cetky, které si koupíš,“ dodává Cardone.

Sledujete cíle někoho jiného, ne ty vlastní

Pokud chcete být úspěšní, musíte milovat to, co děláte – to znamená určit a následovat svoji vášeň. Příliš mnoho lidí dělá chybu, že se snaží naplnit sny někoho jiného, třeba rodičů, vysvětluje Thomas Corley, který se pět let zabýval selfmademan milionáři. Když budete sledovat cíle někoho jiného, může se stát, že v práci nebudete šťastní, dodává Corley s tím, že se to bude odrážet na výkonu a kompenzaci.

Jen málokdy opouštíte své pohodlí

Pokud chcete vydělat pořádný balík peněz a být úspěšný, budete si muset zvyknout na nejistotu nebo nepohodlí. Zejména bohatí lidé nacházejí útěchu v nejistotě. „Fyzické, psychické a emocionální pohodlí je primárním cílem myšlení střední třídy,“ dodává Siebold. Světoví myslitelé velmi brzy zjistí, že stát se milionářem není snadné a potřeba pohodlí může být zničující. Zvyknou si na pohodlí ve stavu neustálé nejistoty.

 

 

Nemáte cíle pro své peníze

Peníze se samy neobjeví – musíte na nich pracovat. Pokud chcete budovat bohatství, musíte mít jasný a daný cíl před vytvořením finančního plánu pro dosažení tohoto cíle. Bohatí lidé si volí závazek k dosažení bohatství. To vyžaduje soustředění, odvahu, znalosti a spoustu úsilí – ale je možné mít i přesné cíle a jasnou vizi, zdůraznil selfmade milionář T. Harv Eker. „Hlavním důvodem, proč lidé nezbohatnou, je to, že nevědí, co chtějí. Bohatí lidé si jsou naprosto jisti tím, že chtějí bohatsví,“ dodal milionář.

Nejdřív utrácíte a až pak chcete spořit

Pokud chcete zbohatnout, musíte nejprve platit sami sobě. „To, co udělá většina lidí, když vydělá první dolar je, že nejprve zaplatí někomu jinému,“ upozorňuje selfmade milionář David Bach . Dodává, že lidé nejdřív platí pronajímateli, zaplatí za kreditní karty, za telefon, zaplatí vládě a tak dále. Místo utrácení a následného šetření, nejdřív spořte. Dejte si stranou nejméně desetinu svého hrubého příjmu a tento proces automaticky opakujte, radí Bach. Takto peníze nikdy neuvidíte a naučíte se žít bez nich.

Věříte, že zbohatnutí je mimo váš dosah

„Průměrný člověk věří tomu, že bohatství je privilegium šťastných lidí,“ konstatuje Siebold. „Pravdou je, že v kapitalistické zemi máte plné právo být bohatý, pokud jste ochotni vytvořit významnou hodnotu pro ostatní.“ Začněte se ptát sami sebe. „Proč ne právě já,“ povzbuzuje Siebold. Začněte přemýšlet ve velkém. Bohatí mají velká očekávání. Tak proč ne třeba milion dolarů?

Newsletter