Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Devizové trhy se připravují na prázdninové obchodování

Klíčové body

  • Po klidném minulém týdnu nás čeká i pomalejší start toho aktuálního.
  • Hlavní událostí týdne bude páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce.
  • Koruna i přes jestřábí tón ČNB koncem týdne oslabovala.
zdroj: Depositphotos

Minulý týden se nesl v klidném duchu, když trhy vstřebávaly jestřábí zasedání Fedu. Dolar na předchozí posílení navázat nedokázal a pohyboval se více méně do strany. Páteční data o tvorbě nových pracovních míst mimo sektor zemědělství udají směr červencového obchodování. Na domácí půdě nás kromě čtvrtečních výrobních PMI indikátorů nečekají žádná důležitá data.

Hlavní měnový pár se v uplynulém týdnu po předchozím závanu volatility způsobeným americkou centrální bankou pohyboval v relativně úzkém jednoprocentním pásmu mezi 1,1850 – 1,1970  EURUSD. Spodní hranice tohoto pásma byla zároveň aktuálním minimem tohoto pohybu. Zeleným bankovkám se v průběhu týdne nedařilo pokračovat v posilování. Mezi hlavní důvody patřilo například opatrnější vyjádření šéfa Fedu, když Powell trhy uklidnil, že nás nečeká dlouhé období vysoké inflace jako v sedmdesátých letech.

Dalším důvodem byly například nadále klesající výnosy amerických vládních dluhopisů. Desetiletý tenor sice v reakci na zasedání z poloviny června vyskočil o deset bazických bodů, v příštích dnech ale o více než 20 bodů zkorigoval a v průběhu minulého týdne se pohyboval bez větších změn mírně pod úrovní jednoho a půl procenta. Fakt, že jestřábí překvapení Fedu nebylo zas tak jestřábí, jak se zprvu zdálo, ukazuje i akciový trh, když po menším výprodeji S&P500 i Nasdaq již vytvořily nová historická maxima. Strach z taperingu je tedy nadále zažehnán a je pravděpodobné, že konkrétnějších zpráv o tomto tématu v průběhu prázdnin neuslyšíme. Nejpravděpodobnější příležitostí, kdy by se zástupci Fedu mohli ke zpomalování tempa nákupů aktiv konkrétněji vyjádřit, tak nadále zůstává ekonomické symposium v Jackson Hole, které se koná koncem srpna.

Euro v minulém týdnu mírně podpořily dobré výsledky červnových PMI indikátorů jak ze sektoru služeb, tak z toho výrobního. Vstup do tohoto týdne se ponese v klidném duchu, když ekonomický kalendář pro dnešek zeje prázdnotou. První událostí týdne, která stojí za zmínku, je červnová spotřebitelská důvěra v eurozóně, které se dočkáme v úterý. Po ní budeme sledovat německou inflaci za červen a ve středu nás čeká finální číslo britského hrubého domácího produktu za první čtvrtletí, německá nezaměstnanost a červnová inflace v eurozóně.

Na nejdůležitější událost týdne si ale musíme počkat až do pátku, kdy budou zveřejněna data z amerického trhu práce. Tvorba nových pracovních míst mimo sektor zemědělství bude ostře sledovaná a po dvou předchozích zklamáních bude červnová statistika velice důležitá, jelikož ukáže, jak se po uvolnění restrikcí proti šíření koronaviru vyvíjí situace na trhu práce, který je stěžejní pro rozhodování Fedu v otázce utahování měnové politiky. Jakékoliv zklamání bude rozhodně špatným signálem pro dolar a s nejvyšší pravděpodobností by znamenalo skokové oslabení dolaru a nejspíše i postupné pokračování tohoto trendu v počátku letních prázdnin. Vícekriteriální mandát Fedu v tomto případě hází americké měně klacky pod nohy, jelikož pětiprocentní inflace, záporné reálné sazby a situace na trhu práce, která je daleko od kýženého stavu, při kterém by Fed mohl začít utahovat měnovou politiku je jasným receptem pro slábnoucí dolar.

Tento scénář by měl napomáhat i rizikovým měnám, mezi které patří česká koruna. Ta se momentálně nachází na zajímavých úrovních pro zajištění kurzu, jelikož Česká národní banka minulý týden zahájila cyklus utahování měnové politiky, když poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Tón, který guvernér Rusnok nastolil během tiskové konference, byl taktéž velmi jestřábí, a tak má koruna rovnou několik důvodů, proč by se měla posouvat na silnější úrovně. Letní obchodování bude na koruně ve znamení nižší likvidity, tudíž je možné, že budeme svědky prudších pohybů jedním, či druhým směrem, v průběhu prázdnin by ale domácí měna mohla atakovat i hranici 25,00 EURCZK, čemuž by rozhodně pomohl i slabší dolar a nižší riziková averze, která by díky úspěšnému procesu vakcinace měla být realitou.

Koruna po zasedání a tiskové konferenci ČNB sice posílila k 25,35 EURCZK, koncem týdne ale většinu svých zisků z minulého týdne odevzdala zpět a oslabovala směrem k 25,50 za euro. V tomto týdnu nás z pohledu české koruny nečekají žádná důležitá ekonomická data, za pozornost bude stát pravděpodobně jen čtvrteční zveřejnění statistiky výrobních PMI za červen. Celkově se tedy koruna bude řídit převážně globální náladou napříč finančními trhy.

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter