Dijsselbloem: MMF má dál zájem být v řeckém záchranném programu

Mezinárodní měnový fond (MMF) má nadále silný zájem plně se podílet na stávajícím záchranném programu pro Řecko. Novinářům to dnes před jednáním ministrů financí zemí eurozóny řekl nizozemský ministr a předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. O záměru fondu jej ujistila šéfka MMF Christine Lagardeová. Účastníci bruselského jednání při příchodu posun v zablokované situaci kolem Řecka ale pro dnešek nepředpokládali. Lagardeová sama se jednání neúčastní.

„Vynakládají velké úsilí, aby součástí (programu) byli,“ řekl Dijsselbloem o měnovém fondu. Zdůraznil ale také, že podmínky MMF pro účast jsou jasně dané a jsou jimi věrohodné řecké reformy, věrohodný fiskální vývoj v zemi, ale také věrohodná udržitelnost zadlužení Řecka.

Fond je totiž přesvědčen, že předpoklady Atén a evropských institucí o vývoji řeckého hospodářství jsou příliš optimistické a že hospodářská obnova země nebude bez dluhové úlevy dlouhodobě udržitelná. Eurozóna se shodla na opatřeních jako je prodloužení splátek a podobně, o redukci nominální výše řeckého dluhu ale neuvažuje.

Dokončena stále není druhá prověrka řeckého programu, připomněl Dijsselbloem. Je podle něj v zájmu všech, aby se věřitelské instituce do Atén co nejrychleji vrátily. Při příchodu také podotkl, že se svým řeckým kolegou Euklidisem Tsakalotosem je v pravidelném telefonickém kontaktu.

„Mluvíme o stávajícím stavu a možnostech, jak se posunout kupředu. Dnes si poslechneme jeho i evropské instituce a uvidíme, jak ten proces znovu rozběhnout,“ uvedl šéf euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny.

Pro co nejrychlejší dokončení druhé prověrky, která umožní odblokovat další část pomoci, se při příchodu vyslovil i eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici.

Německý ministr financí Wolfgang Schaüble před novináři poznamenal, že prověrka měla být hotova už na konci loňského roku a zatím stále není nic nového. Od dnešní schůzky tak podle něj není možné čekat žádné „vzrušující závěry“.

Newsletter