Dilema OPEC

Výrazné snížení produkce ropy ze strany ropného kartelu OPEC s cílem pozvednout cenu komodity na trhu od jednání na konci listopadu nelze čekat, uvedli stratégové Goldman Sachs. OPEC by tak totiž podpořil růst tržního podílu americké břidlicové těžby.

Pád cen do medvědího trhu sice zvýšil šance na redukci plánu produkce, její omezení o 500 tisíc barelů ropy denně by ale znamenalo další vynucené škrty začátkem roku 2016, protože vyšší ceny by vedly k dalšímu americkým vrtům, shrnuje Goldman Sachs. Někteří členové OPEC včetně Saúdské Arábie odolávají volání na snížení dodávek, zatímco jiní hledají opatření, která by vedla k podpoře cen ropy.

„Výrazné snížení by bylo obtížné realizovat a to hlavně vzhledem k finančním potřebám některých členů OPEC,“ řekl za Goldman Sachs Jeffrey Currie, s odkazem na Libyi, Írán, Venezuelu a Irák, druhého největšího člena skupiny.

Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Ropa se propadla přibližně o 30 procent od svého červnového vrcholu, kdy byla na nejvyšší úrovni za více než tři desetiletí. Podle údajů shromážděných Bloomberg, OPEC, jehož zasedání se koná 27. listopadu ve Vídni, překročil v říjnu svůj cíl v produkci – 30 milionů barelů denně – pátý měsíc po sobě.

Ropa Brent, ukazatel pro více než polovinu světové ropy, dnes na londýnské ICE Futures Europe Exchange sklouzl o další půldolar pod 79 dolarů za barel.

Zasedání OPEC

Členy OPEC čeká před samotným zasedáním diplomatické kolečko. Íránský ministr ropného průmyslu Bijan Namdar Zanganeh se chystá navštívit Spojené arabské emiráty. Irácký prezident Fouad Masoum a libyjský premiér Abdullah al-Thani letěli do Rijádu již minulý týden na samostatná jednání s úředníky Saúdské Arábie, největšího producenta skupiny. Rafael Ramirez, venezuelský ministr zahraničí a zástupce v OPEC, jednal v Alžíru a Kataru, zatímco Saúdský ministr ropného průmyslu Alí al-Naimi měl turné po Latinské Americe.

Libye a Irák vynesly kvartální těžbu ropy kartelu OPEC nejvýš za dva roky

Poslední snižování kvót proběhlo v prosinci 2008, kdy OPEC v reakci na globální finanční zhroucení ořezal svůj cíl na 2,46 milionů barelů denně. Podle údajů Bloomberg produkce v minulém měsíci odpovídala objemu 30,97 barelů za den.

Někteří členové OPEC snížili ceny dodávek, aby ubránili podíl na trhu, a snaží se stimulovat poptávku po své ropě uprostřed břidlicového boomu v Severní Americe. Americký denní hrubý výkon vyšplhal na 9,06 milionu barelů v týdnu končícím 7. listopadu, což je nejvíce v týdenních datech podle Energy Information Administration, která funguje od roku 1983.

Putin: Rusko se chystá na strašlivý pád cen ropy

Irák, který v říjnu těžil 3,3 milionu barelů denně, se bude podle Goldman Sachs zdráhat takovéto škrty v produkci přijmout a to hlavně s ohledem na probíhající domácí nestabilitu, financování armády a touhu a schopnost Kurdistánu zvýšit vývoz.

Regionální vláda Kurdistánu oznámila 13. listopadu dohodu o vývozu s Irákem, ve které bude tento téměř autonomní region směňovat ropu za příjmy centrální vlády v Bagdádu. Podle prohlášení z minulého týdne dala regionální vláda k dispozici centrální vládě 150.000 barelů denně.

Stratégové: Ceny ropy čeká další pád

Newsletter