Dividendy světa na rekordu, ruské na polovině. I to je dopad Ukrajiny. Co české?

(Rozšířeno 15:19) Burzovně obchodované společnosti vyplatily svým investorům za první čtvrtletí letoška v celosvětovém měřítku 228,4 miliardy dolarů na dividendách. Meziročně o 31 procent víc, úctyhodný skok. Růst odměn pro akcionáře si nyní užívá především západní svět, zatímco vlažný je vývoj na rozvíjejících se trzích a v ostrém kontrastu pak stojí dividendy ruských firem. Ty propadly na méně než polovinu. I tak vypadá dopad ukrajinského konfliktu a prudkého odlivu kapitálu z ruského trhu. Jak jsou na tom české tituly?

Rekordní výplata Vodafonu

Plus 31 procent, krásné číslo. Na meziročním skoku na 228 ze 174 miliard se ale položkou plných 26 miliard dolarů podílí zvláštní dividenda telekomunikační skupiny Vodafone, ukazuje analýza Henderson Global Investors. Rekordní výplata akcionářům byla udělena po prodeji podílu Vodafonu v americkém Verizonu. Pokud z celkového balíku ukrojíme nejen zvláštní dividendu Vodafonu, ale i všechny další mimořádné odměny akcionářům, dostaneme se na 12,1% tempo růstu. Citelně nižší, ale stále velmi solidní, nejsvižnější od závěru roku 2012. V přepočtu na celý rok (velká část západních firem vyplácí dividendy kvartálně) jsou výplaty dividend o více jak polovinu vyšší proti období dna finančních trhů, na které padly v roce 2009.

Zvláštní dividenda Vodafonu byla nejrozsáhlejší jednorázovou výplatou odměny akcionářům v korporátní historii. Za celý rok britská telekomunikační skupina očekává, že k akcionářům poputuje kolem 35 miliard dolarů. I to ukazuje dnešní výjimečnost Vodafonu. Proti druhé firmě v žebříčku, ropné společnosti Shell a dividendové stálici, je výplata dividend aktuálně trojnásobná.

Pro zisky teď na západ

Nejvýraznější růst odměn pro akcionáře zažívají od úvodu letošního roku západní trhy, zejména Spojené státy. Tamní firmy meziročně odvedly akcionářům o 30 procent víc, celkem 86,5 miliardy dolarů. Po očištění o všechny mimořádnosti růst dosahuje solidních 16 procent. U Velké Británie a kontinentální Evropy je to 14,8 a 8,9 procenta.

Citelně chladnější je růst dividend na rozvíjejících se trzích (emerging markets – EM). Dosahuje 7 procent celkově, přes 5 procent pak za široce definovaný region Asie a Pacifiku. Je ale férové připomenout, že výplaty dividend se v rámci EM zdvojnásobily mezi lety 2009 až 2011. Pak je srazil konec hladu investorů i prudce rostoucích asijských ekonomik po komoditách a oslabení lokálních měn.

Trefou média či vzdělání. Nejen Ukrajina drtí Rusko

Kromě Spojených států a Velké Británie teritoriálně si investoři odnášejí nejvyšší dividendové zisky ze sektorů vzdělávání, médií, zdravotnictví a technologií. Zaostávají finance a výrazně sektor energetiky.

I tom nám naznačuje, proč na pro investory smutnějším konci žebříčku stojí ruské firmy. A také Japonsko. Zatímco u země vycházejícího slunce rozhodl zejména slabý jen (provázející Abenomiku) o meziročním propadu dividend o pětinu, u ruských firem je pomohl stlačit na méně než polovinu ukrajinský konflikt. Nejisté jsou v nestabilní situaci firmy, investoři pak nenávidí politické riziko.

„Světový růst dividend nyní vedou Spojené státy. Celkově bude letošek zejména na západních trzích vstřícnější, než rok 2013,“ komentuje Alex Crooke, stojící v čele globálních akciových obchodů v Henderson Global Investors.

Na rozvíjejících se trzích se nadále pod vývoj dividend podepisují oslabující místní měny. Byť tento tlak by měl letos polevit, očekává se pro změnu dopad utahování měnové politiky ve Spojených státech. U ruských společností pak musíme počítat s pokračováním odlivu kapitálu z ruského trhu podl tíhou ukrajinského konfliktu. Goldman Sachs jej už v polovině března odhadla na 50 miliard dolarů, za celý rok čeká dvojnásobek. Ruská centrální banka za první čtvrtletí roku, o kterém se bavíme u dividend, potvrdila úprk 64 miliard amerických dolarů. Světová banka odhaduje, že Rusko přijde za celý rok o zahraniční kapitál v rozsahu 150 miliard dolarů.

Pohled zpátky

Loňský rok byl pro výplaty dividend početně zlomový, poprvé přesáhly hodnotou 1,027 bio USD metu jednoho bilionu amerických dolarů. Od roku 2009 celkově kumulovaně vzrostly o 310 miliard dolarů, uvádí Henderson Global Investors. Králem dividend zůstávají Spojené státy, poskytující plnou třetinu globálního balíku. Od dna trhů v roce 2009 objem prostředků, putující z amerických firem k investorům jako dividenda, narostl o polovinu. U kontinentální Evropy o 8 procent, Velké Británie 11 procent.

Zatímco králem úvodu roku 2014 se dividendou stal Vodafone, stálicí jsou v tomto směru ropné firmy v čele s Shell a Exxon Mobil. Následují technologie a finance. Apple sám vyplácí zhruba šestinu objemu dividend celého technologického sektoru. Následují mediální Time Warner Cable, HSBC či Banco Santander, klíčové banky.

„Za pět let (od pádu trhů v roce 2009) vývoj dividend v globálním měřítku poskytuje vcelku jasný obraz o tom, jak se daří hlavním světových ekonomikách a co se děje v jednotlivých koutech světa. Růst rozvíjejících se trhů, pak jejich ochlazení. Inflace, komoditní bublina, následně deflace, krize v eurozóně, zotavování americké ekonomiky z recese. To vše je na vývoji dividend perfektně čitelné,“ shrnuje Alex Crooke za Henderson Global Investors.

Kam pro dividendu na pražské burze?

Tuzemskému akciovému trhu se nedaří růst. Hlavní index PX končil rok 2013 na metě 989 bodů, teď je jen o několik bodů a zlomků procenta níž. O to víc přicházejí ke slovu dividendy. Známe již dividendu z výsledku roku 2013 u tabákové společnosti Philip Morris ČR, Komerční banky i Erste, pojišťovací skupiny VIG (v Čechách Kooperativa či ČPP) či energetiky ČEZ. Další jsou ve fázi návrhu vedení firem pro valnou hromadu.

V popředí stále ČEZ. Firma nebo Babiš?

Mezi zakořeněnými tituly z pohledu dividendového výnosu na akcii zůstává energetika ČEZ. Management firmy navrhl červnové valné hromadě 40 korun na akcii (stejně jako loni) při aktuální ceně akcie u 580 korun. Otázkou ale je, co na to stát v roli hlavního akcionáře. Ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš vyslovil v březnu požadavek na 100% výplatu dividendy. Slova přinesla růst tržní hodnoty akcií ČEZ i zájem regulátora o možnou manipulaci trhu.

Problém, před kterým nyní akcie ČEZ stojí, je očekávání vysoké dividendy, započtené v jejich ceně. Šéf skupiny Daniel Beneš po odpískání tendru na Temelín prohlásil, že vidí atraktivní akviziční cíle v sousedním Polsku či v Německu. S ohledem na potíže energetiky ve východní Evropě je akviziční karta poměrně citlivá. Na rozhodnutí valné hromady dne 27. června, které by potvrdilo dividendu 40 korun na akcii či blízkou této úrovni, lze očekávat negativní reakci trhu. Podobně pak, pokud skutečně dojde na blízké oznámení nějakých akvizičních námluv.

Dividenda ČEZ činila na dně trhů v roce 2009 padesátikorunu na akcii, o rok později 53 korun. Od té doby postupně klesá – 50 Kč, 45 Kč, 40 Kč. V prvním čtvrtletí roku ČEZ vykázal meziročně o 11 % nižší tržby u 53,2 miliardy korun, meziročně o čtvrtinu nižší EBITDA výsledek u 21,1 mld. Kč a propad čistého zisku o 44 % na 9,9 mld. Kč.

Pohoda, klídek. Tabáček

U atraktivních 8 procent se pohybuje dividendový výnos tabáku Philip Morris ČR. Dividenda z loňského výsledku dosáhla 880 korun s přispěním rozdělení části rezervního fondu a vyrovnala tak rok rozpuku finanční krize 2008, akcie obchoduje pod 10.400 Kč. Dosud a zřejmě i do budoucna nepřekonaným vrcholem je 1260 korun na akcii roku 2011. Loni tabák uvolnil devět stovek na akcii.

Philip Morris ČR zvedl v úvodním kvartále roku tržby meziročně o 0,4 procenta k úrovni 2,8 miliardy korun při růstu domácího cigaretového trhu o 0,1 procenta meziročně. To je pro firmu významný moment, doprovázený ale nadále poklesem tržního podílu a odbytu. Firmu drží silná cenová politika na domácím trhu, ale vydatnou podporou byl vývoj měn. Tržby by bez něj nerostly, ale o 3,8 % klesly, z vývozu by pak neklesly o 8,9 % ale o více jak 15 %. Jejich objem z exportu a domácího trhu se vyrovnal.

Vliv měn a vliv intervencí České národní banky má ještě jednu rovinu: daně. Při jejich možném růstu v reakci na zásah ČNB by byl dopad na tabákové akcie negativní.

Fortuna, Pegas, finance

Z pohledu dividendové atraktivity následuje zástupce „hazardu“, loterijní a sázkový titul Fortuna. Jak firma jasně uvedla, opakování loňské, mimořádnou složkou posílené dividendy, hned tak čekat nelze. Loni 0,67 eur, letos 0,22 eur (cca 6 korun) při ceně akcie u 127 korun (dividenda tedy u 5 % ceny akcie). Valná hromada je 6. června.

Následují Komerční banka a titul pojišťovací skupiny VIG (v ČR například Kooperativa či ČPP). Komerční banka stanovila dividendu 230 korun na akcii, což je stejně jako loni. Při ceně akcie u 4500 korun je to zhruba 5% výnos. Výplata dividend Komerční banky patří výší odměny mezi více volatilní. V letech 2008 a 2009 to bylo 180 korun na akcii. Později 270 korun, ale i 160 korun.

Výsledky Komerční banky za první čtvrtletí roku přinesly slova o oživující tuzemské ekonomice. Ta se ale zatím nedokázala zhmotnit v podobě vývoje úvěrů a hospodaření Komerční banky celkově. Snad se kladné synergie dostaví později v letošním roce.

Výplatou dividend druhé v Praze obchodované banky Erste naopak v posledních letech notně otřásla zátěž v podobě bankovní daně v Rakousku či Maďarsku i dopady vývoje východoevropských trhů. Erste má za sebou také odchod z Ukrajiny. Stejně jako pro Komerční banku pak pro akcie Erste platí, že sentiment a podmínky na jejích trzích by měly dále v letošním roce působit kladně. VIG pak navrhuje dividendu 1,30 eur na akcii po 1,20 eur loni. Rozhoduje valná hromada ve stejný den, jako u Fortuny.

Mezi zajímavé a defensivněji laděné dividendové tituly patří producent netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dividenda je zatím také ve fázi návrhu managementu 1,10 eur po 1,05 eur loni. Potvrdí jej valná hromada 16. června.

 

Dividendy titulů na pražské burze:

Společnost Hrubá dividenda Datum VH Ex-date Datum výplaty
ČEZ 40,00 Kč 27.06.2014 01.07.2014* 01.08.2014*
Erste 0,20 EUR 21.05.2014 26.05.2014 28.05.2014
Fortuna 0,22 EUR 06.06.2014 17.06.2014* 26.06.2014*
Komerční banka 230,00 Kč 30.04.2014 22.04.2014 02.06.2014
Pegas Nonwovens 1,10 EUR 16.06.2014 15.10.2014* 29.10.2014*
Philip Morris ČR 880,00 Kč 25.04.2014 16.04.2014 26.05.2014
Telefónica CR 18,00 Kč červen 27.10.2014* 26.11.2014*
VIG 1,30 EUR 06.06.2014 11.06.2014* 16.06.2014*

​* valná hromada se teprve bude konat

 

Výměna generací…

O některá lukrativní dividendová jména pražský trh zvolna přichází. S ohledem na vývoj trhu a hospodaření s výplatou dividend přestala těžební skupina New World Resources (otázkou do budoucna pak může být její pokračování na pražské burze vůbec), akcionáři pak s nejvyšší pravděpodobností s očekávaným stažením akcií Telefóniky CR z pražské burzy a odkup akcií od menšinových akcionářů ztratí i tento dividendový titul. Na valnou hromadu, která se má uskutečnit v červnu, putuje návrh managementu na výplatu 18 korun na akcii z výsledku roku 2013. Rozdělen mezi akcionáře bude celý. Výše je přesto zklamáním pro trh, kdy očekáván byl návrh v rozmezí 18 až 30 korun a zvolena dolní mez.

Operátor O2 utrpěl v úvodní čtvrtině roku meziroční pokles tržeb o bezmála desetinu, OIBDA o 16 % pod 3,5 miliardy korun a čistého zisku na 558 milionů korun, bezmála polovinu toho loňského. Neomezené tarify na druhé straně přinášejí jednak růst tarifních zákazníků proti „předplacenkářům“ a vedle toho zejména prudký růst spotřeby dat, která se stávají vedle hlasových služeb stále zásadnější složkou tržeb operátorů. Majoritní akcionář PPF, který koupil většinový podíl z rukou španělské Telefóniky SA, ale českou firmu (s jí ovládaným Slovenskem) bude chtít pro sebe zcela, včetně očekávaného odchodu z burzy.

Z nováčků mohou – dle avíza managementu až v letech 2016/2017 – s výplatou dividendy začít na trh právě vstupující Pivovary Lobkowicz. První pivní titul se zařadí se po bok „vysokovoltážních“ akcií Stock Spirits a v určité rovině doplní – až později – dividendu nabízející spotřebitelsky orientované tituly typu Philip Morris ČR, Fortuna. Avízo dividendy Pivovarů Lobkowicz je nyní stanoveno značně široce: jako výplata 40 až 70 procent zisku.

 

Dividendový žolík

Při vlažném tržním vývoji pražské burzy dokáže dividenda s ročním výnosem pořádně pocvičit a z tržně ztrátového titulu udělat ziskový. Ukažme si to na loňském roce. Akcie Fortuny zpevnily o zhruba dvě pětiny, dividenda je posunula k 60% zisku. U Telefóniky CR se hrubá dividenda 30 korun na akcii postavila proti tržní ztrátě 29 korun na akcii. Ztrátu 121 korun u akcií Philip Morris ČR dividenda v hrubé výši 900 korun na akcii výrazně obrátila. O čtvrtinu pak pomohla snížit loňskou tržní ztrátu energetiky ČEZ. O polovinu dividenda naopak posílila tržní růst akcií Komerční banky.

Následují Komerční banka a titul pojišťovací skupiny VIG (v ČR například Kooperativa či ČPP). Komerční banka stanovila dividendu 230 korun na akcii, což je stejně jako loni. Výplatou dividend Erste naopak v posledních letech otřásla zátěž v podobě bankovní daně v Rakousku či Maďarsku i dopady vývoje východoevropských trhů. I Erste má za sebou odchod z Ukrajiny. Výplata dividend Komerční banky patří výší odměny mezi více volatilní. V letech 2008 a 2009 to bylo 180 korun na akcii. Později 270 korun, ale i 160 korun.* valná hromada se teprve bude konat

Mezi zajímavé a defensivněji laděné dividendové tituly patří také producent netkaných textilií Pegas Nonwovens. Dividenda je zatím také ve fázi návrhu managementu 1,10 eur po 1,05 eur loni. Potvrdí jej valná hromada 16. června. VIG navrhuje dividendu 1,30 eur na akcii po 1,20 eur loni. Rozhodnuje valná hromada ve stejný den, jako u Fortuny.

O lukrativní dividendová jména pražský trh zvolna přichází. S ohledem na vývoj trhu a hospodaření s výplatou dividend přestala těžební skupiny New World Resources, akcionáři pak zřejmě s očekávaným stažením akcií Telefóniky CR z pražské burzy a odkup od menšinových akcionářů ztratí i tento dividendový titul. Z nováčků mohou – dle avíza managementu až v letech 2016/2017 – s výplatou dividendy začít na trh právě vstupující Pivovary Lobkowicz.

Newsletter