Dívky jsou opravdu horší v matematice, ukázala studie

O tom, že dívky a mladé ženy jsou v matematice horší než opačné pohlaví, jste už zřejmě slyšeli. Jedná se však pouze o pověru? Výzkum z MIT a University of Pensylvania ukázal, že minimálně ve Spojených státech tomu tak skutečně je. Co to pro ženy znamená v jejich budoucí kariéře?

Dívky devátých tříd tvoří přesně 30 procent z 5 tisíc účastníků americké matematické olympiády, uvedl výzkum Glenn Ellisona a Ashley Swansonové. Pouze 18 procent z nejlepších 500 jsou dívky a 8 procent v nejlepších 50. A co víc, tato genderová mezera se na středních školách dále zhoršuje, uvádí autoři.

Jedním z důvodů nižší účasti dívek v této soutěži může být i sociální nátlak. Tedy, že věří, že matematika není jejich silnou stránkou právě kvůli pohlaví. Raději prý svůj čas investují do předmětů, ve kterých se „zdají“ silnější. To bylo zjištěno z dat sebraných v letech 1999 až 2007, kdy byly otázky položeny více než 200 tisícům studentů.

Proč jsou dívky horší?

Jedním z důvodů je, že učitelé, ať už záměrně nebo ne, věnují dívkám v hodinách méně pozornosti, uvádí studie z roku 2012 publikovaná v deníku Gender and Society. Tato mezera se ale na (alespoň amerických) středních školách stále prohlubuje. Méně než třetina bakalářských titulů z oboru technického pak patří ženám.

 

Další z důkazů je ten, že ženy nevidí svoji budoucnost v daném profesním oboru. To může být zapříčiněno také nepřátelským prostředím a sexuálním obtěžováním ve firmách tohoto oboru, které je častější než v jiných, zmiňuje šetření. Americké ženy se s tímto chováním setkají alespoň jednou v 50 procentech, kdežto v ostatních odvětvích „pouze“ ve 41 procentech.

Vliv na kariéru?

Matematika je tak obávaným oborem, že z ní mohou mladí lidé dokonce trpět úzkostí. To navíc opět nenahrává ženskému pohlaví, které je na úzkosti, alespoň co se obecné znalosti týče, více citlivé. To tvrdí výzkum z University of Missouri.

Tento fenomén má přirozeně vliv na budoucí kariéru žen. Například ve Spojených státech jsou zaměstnání v oboru inženýrství velmi dobře placené, když průměrný výdělek činí 59 213 dolarů, což je o 19 procent více než průměr na trhu práce. Byla by tedy škoda, kdyby tento trend dopadl třeba i na budoucí generace.

Čína opět uvolňuje politiku. Zde je pět důkazů

Newsletter