Dolar v závěru minulého týdne zpevnil pod 1,0720 za euro, kde se obchoduje i dnes. Americké dluhopisy se vinou státního svátku neobchodují. Koruna se obchoduje do strany v pásmu 25,20-25,25 za euro. Proti dolaru slabší nad 23,50.

Divoký rok 2020 pro korunu i dolar je u konce. Co čekat v tom příštím?

Klíčové body

  • Dolar v příštím roce čeká další oslabování.
  • Konec roku přinesl odeznění dvou rizik v podobě tvrdého obchodního brexitu a amerického fiskálního balíčku.
  • Technická analýza i data Komise pro obchodování s komoditními futures mluví pro zastavení dolarových ztrát v rámci kratšího investičního horizontu.
Zdroj: Depositphotos

Kdo si počátkem roku 2020 vsadil na pokračující posilování koruny a tehdy ambiciózní oslabování dolaru, těší se v rámci tohoto roku více než 5% ziskům. Kdo začal se stejnou filosofií spekulovat během březnového výplachu trhů, akumuloval do dnešního dne téměř 20% profit. Jak se jeví výhled dolaru proti koruně pro příští měsíce? Nastal čas vybírat zisky? Podívejme se jak na fundamentální, tak na technickou stránku ovlivňující dolar a českou měnu.

Měnová i fiskální politika centrálních bank napříč světem v reakci na koronavirovou krizi kompletně změnila do té doby platné předpoklady, na kterých byly postaveny predikce ohledně vývoje síly dolaru. Americká měna si vůči euru držela solidní úrokový diferenciál a tamní ekonomika vykazovala značně lepší čísla ohledně růstu než ekonomika eurozóny. To vše ale změnil letošní březen.

Pokles amerických úrokových sazeb na pomyslné dno a vidina, že k jejich růstu nedojde na horizontu několika let, byla jednou z hlavních příčin, proč dolar po odeznění březnové volatility začal oslabovat. S pokračujícím scénářem globálního výprodeje dolaru dnes počítá drtivá většina ekonomů a analytiků a není divu, proč tomu tak je. První vlnu aktuálního trendu z května měl na svědomí obří fiskální balíček EU a zlepšující se situace spojená s poklesem nárůstu nových případů koronaviru napříč Evropou, když první vlna na druhé straně oceánu úřadovala se zpožděním, což mělo dopady i na obnovu ekonomických ukazatelů.

Ve druhé polovině roku pak slabší dolar podporovala z velké části rekalibrovaná měnová politika Fedu. Americká centrální banka začala cílovat průměrnou inflaci, čímž její zástupci prakticky řekli, že delší periody, kdy se inflace bude pohybovat pod dvouprocentním cílem, budou bez zásahů kompenzovány periodou přestřelování inflačního cíle. To znamená, že sazby neporostou déle, než by tomu bylo za předchozího nastavení měnové politiky. Odliv prostředků z dolaru a masivní expanze měnové zásoby pak zadělala na optimistický výhled růstu rizikových aktiv a alternativních investičních instrumentů.

Mezi rizikové měny patří i česká koruna, která se vůči dolaru posunula od březnového maxima na 26,07 USDCZK na dnešních 21,48 USDCZK. V září sice koruna znovu prudce oslabila z důvodu druhé vlny koronaviru, která Českou republiku spláchla jako jednu z prvních zemí, po stabilizaci situace se ale domácí měna vrátila na cestu zisků. Ač v létě už nikdo nepočítal s tím, že nás čekají další lockdowny, a všichni věřili, že se jednotlivé země z jarního překvapení poučily, nebylo tomu tak. Pozitivem ale bylo, že jsme měli srovnání s jarní reakcí finančních trhů. Ač druhá vlna znamenala překvapení pro trhy, jejich výplachy již nedosahovaly tak velkých rozměrů. Všechny další korekce byly mírnější a neměly tak dlouhé trvání.

Zásadní podpory se riziková aktiva dočkala s příchodem pozitivních zpráv ohledně účinných vakcín, které znamenaly razantní pokles hlavního globálního rizika. Další riziko, které si můžeme škrtnout, je tvrdý obchodní brexit, když po dlouhých jednáních s přelévající se náladou nakonec došlo na happy end. Schválený fiskální balíček Donaldem Trumpem, na který Američané čekali od léta, byl také pozitivní zprávou pro trhy. Nezájem o bezpečná aktiva, kterými jsou 10leté americké vládní dluhopisy, pak podtrhuje konstantní nárůst jejich výnosů, které se pomalu přibližují jednomu procentu. Ty se začátkem srpna pohybovaly zhruba na polovině.

Pokud si tyto předchozí odstavce shrneme, je výhled pro pár USDCZK jasný. Koruna by měla s největší pravděpodobností v průběhu příštího roku posilovat a dolar dále oslabovat, což by mělo domácí měnu vůči dolaru posouvat směrem k hranici 20,00 USDCZK, pod kterou se tento měnový pár nepohyboval od května roku 2014. Počátek roku 2021 by však mohl znamenat jistou konsolidační fázi. Je pravda, že koruna již na aktuální „lockdown“ prakticky nereagovala, nicméně větší optimismus spojený s rozvolňováním opatření, respektive zastavení dalšího nárůstu pozitivních případů, pravděpodobně přijde až v průběhu ledna. Nyní mezi svátky na korunu také může mít negativní dopad efekt konce roku, kdy má domácí měna pravidelně tendenci oslabovat.

Hlavním dirigentem vývoje na tomto páru ale bude dolar. Ten možná brzy vstoupí do další konsolidační fáze na páru s eurem, když data zveřejňovaná Komisí pro obchodování s komoditními futures ukazují, že čisté dlouhé pozice na euro v týdnu končícím 22. prosincem klesaly zpět k listopadovým hodnotám před posílením eura na 1,1900 EURUSD. Stejně tak jako indikuje aktuální nerovnováha tohoto korelovaného ukazatele s kurzem eura vůči dolaru, ukazuje na vstup do konsolidačního období i technická analýza na denním grafu, kde index relativní síly (RSI) porušil rostoucí trendovou linii z konce října. Kurz eura s dolarem se ale nadále drží nad rostoucí trendovou linií sledovanou v rámci stejného časového horizontu, a tak bude pro potvrzení tohoto signálu třeba vyčkat na uzavření denní svíce pod touto rostoucí linií. Indikátor MACD už prodejní signál přinesl téměř před týdnem. Euro tak má pro příští dny, respektive týdny, cestu k dalším ziskům relativně zkomplikovanou. Na delším horizontu by ale mělo pokračovat v posilování dle výhledu založeného na výše zmíněných faktorech.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2242 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,08 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2165 do 1,2275 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,29 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,18 až 26,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,35 až 21,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter