Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Dluh NWR bude řešit investiční banka Moelis

AKTUALIZOVÁNO Těžební firma NWR si na restrukturalizaci dluhu najala investiční banku Moelis a jako právního poradce společnost White & Case​. V necelých dvou letech se jedná o druhou restrukturalizaci dluhu společnosti, která vlastní černouhelnou firmu OKD. NWR z důvodu konverze dluhopisů vydává 1,44 milionu nových akcií třídy A.

Jednání věřitelů, zástupců vlády s managementem těžební společnosti se uskuteční 14. ledna. Na začátku prosince bylo kvůli vysokým finančním požadavkům NWR zrušeno. Předseda odborů Josef Středula tehdy uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžební činnosti.

„Zpráva potvrzuje náš názor, že finanční situace NWR je zoufalá a že firma není schopná dostát svým závazkům. Připomeňme, že restrukturalizace v roce 2014 si vyžádala růst počtu akcií na 25násobek, přičemž nové akcie byly upisovány přibližně na úrovni 0,65 Kč za kus, což znamenalo zničující diskont oproti jejich tehdejší ceně na trhu (7,5 Kč za kus před oznámením detailů restrukturalizace),“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Dodal, že v současných podmínkách by další restrukturalizace spojená s vydáním nových akcií znamenala pád jejich ceny až téměř k nule.​

NWR se potýká s poklesem cen uhlí, zvažuje uzavření dalších dolů, nejen Dolu Paskov. Společnost by se mohla v polovině roku dostat do platební neschopnosti. Podle ministra průmyslu Jana Mládka je klíčové si vyjasnit, kdo je akcionářem současným a kdo je akcionářem budoucím. Slova míří zejména na držitele dluhopisů, kteří by se mohli stát díky konverzi bondů na akcie vlastníky firmy. Ministr uvedl, že Důl Paskov bude muset být uzavřen do konce letošního roku, zbylé doly pak nejpozději do roku 2022.

NWR přiznává kritickou situaci a zahajuje jednání s investory

NWR v pondělí 11. ledna oznámila, že z důvodu konverze dluhopisů vydává 1,44 milionu nových akcií třídy A, které se na trzích začnou obchodovat 14. ledna. Počet vydaných akcií NWR tak mírně stoupne na 6 663,5 milionu.

Většinovým vlastníkem NWR je v současné době s 50,52% podílem společnost CERCL Mining B.V. Tu vlastní BXR Group, ovládaná Zdeňkem Bakalou. „Právě z důvodu postupné konverze velké části dluhopisů se ale postupně většinovým akcionářem stane skupina původních věřitelů. Zpráva by neměla mít vliv na cenu akcií,“ napsali ve zprávě analytici Komerční banky.

Mládek: Situace v OKD je vážná, návrh NWR nedůstojný

 

Newsletter