Dluhopisový „král“ Bill Gross varuje před celosvětovou deflací

Dluhopisový „král“ Bill Gross upozornil ve svém, v pořadí již druhém, investičním výhledu od doby nástupu v Janus Capital Group na nebezpečí celosvětové deflace. Vychází tak ze současné situace, kdy naprostá většina zemí selhává ve snaze nastartovat inflaci a ekonomický růst.

Konec velké éry Pimco. El-Erian, teď Bill Gross

Ve svém výhledu nazvaném „Potíže s porézností a prosperitou“, kritizuje světové centrální banky v jejich snaze zvýšit ceny všemožným způsobem. Tato snaha se podle Grosse odráží výhradně v růstu cen finančních aktiv, ceny v reálné ekonomice zůstávají nedotčeny. „Reálná ekonomika sice potřebuje tisk peněz, ale mnohem víc je zapotřebí jejich utrácení, které by mělo mít původ především v činnosti vlády. 7 bilionů dolarů, které napumpovaly tři celosvětově největší centrální banky do systému, pomohly jen cenným papírům, mzdy a ceny statků a služeb zůstávají beze změny“, píše Gross.

Sráží Bill Gross vaz šéfovi mateřské Allianz?

Tímto výhledem se zařadil mezi další skeptiky jako je generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christina Legardeová, která začátkem letošního roku varovala před deflací za použití výrazu nebezpečná „lidožroutská“ deflace.

Svůj názor na budoucí investiční výsledky vyjádřil Gross jasně minulý měsíc při rozhovoru s výkonným ředitelem Janus Capital Dickem Weilem. Tehdy explicitně uvedl, že většina investorů může zapomenout na dvoumístné výnosy, dokud se nepodaří nastartovat celosvětový ekonomický růst.

Newsletter