Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Dluhopisový král: Trhy jsou jako skořápky

Současnou situaci na světových finančních trzích lze popsat jedním slovem – nervozita. Ve Spojených státech stále visí ve vzduchu otazník v podobě „normalizace“ úrokové politiky. Asii momentálně ovládá volný pád čínského akciového trhu. V Evropě pak stále trvá řecká sága.

Bill Gross, manažer dluhopisového fondu Unconstrained Bond Fund v Janus Capital a samozvaný dluhopisový král, přirovnává aktuální situaci finančních trhů ke skořápkám, k hazardní hře, kdy skořápkář míchá tři skořápky, přičemž pod jednou z nich je skryta kulička. Sázející pak hádá, pod kterou skořápkou se nachází.

Skořápkářem, resp. skořápkáři, jsou dle Grosse vlády a centrální banky, které hazardní hru hrají prostřednictvím intervencí, jako je například kvantitativní uvolňování. Jakmile budou tyto manipulace zastaveny, na trzích se to pravděpodobně projeví silným propadem, míní dluhopisový král.

„Skořápky, hlavně tedy skořápkáři rozjíždějí svou hru už dlouhou dobu. Vidíme to jasně v případě světových centrálních bank, konkrétně v jejich úrokové politice,“ řekl Gross v rozhovoru pro server CNBC. Jasný důkaz o pravdivosti jeho přesvědčení je čínský propad trhů, který již, jak se zdá, nejde zastavit ani sebeintenzivnějšími intervencemi.

Umělé ceny a umělé manipulace tak naprosto poškozují chod trhů, přičemž se naprosto vytrácí to pravé „pé“, neboli cena. „Není pochyb, že „pé“ je v tomto případě cena aktiv. Avšak kde se to pravé „pé“ skrývá, není jasné, obzvláště vzhledem k tomu, jak centrální banky manipulují trhem. Jakmile tato činnost přestane, šipky vývoje cen budou směřovat dolů.“

I přesto, že jsou trhy hazardní hrou, neznamená to automaticky absenci jakýchkoliv příležitostí. Namísto toho, aby se investoři zaměřovali na rizikové pozice vysoce výnosových aktiv, dluhopisů a měn, mohou se vydat opačným směrem. Například místo dolaru nakoupí jen nebo místo eura mexické peso, míní Gross.

„Existují volby. Ve světě je možné nalézt sazby a ceny, které jsou relativně vysoké a relativně nízké. Právě v nich je potřeba hledat příležitosti,“ vysvětlil manažer. V tomto směru pak navázal na situaci v Číně. I přesto, že rudý drak má na sobě napsaný jasný „prodej“, Gross upozorňuje na nebezpečnost tohoto trhu. Dle něj je současná nervozita čínských investorů proměnnou, která může indexy zahýbat všemi směry. Z hlediska jiných trhů a instrumentů fandí dluhopisový král, až paradoxně, spíše měnám než bondům.

Gross: Býčí supercyklus se chýlí ke konci

Newsletter