Dluhový strop může Fed donutit k úpravě politiky

Klíčové body

  • Fed sazby v březnu nezmění, může oznámit pauzu QT.
  • Dluhový strop je rizikem vyšší krátkodobých sazeb.
  • Trh bude nejvíce zajímat aktualizovaná prognóza Fedu.
_DSC1865 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Fed ponechá sazby v březnu beze změny. Tento stav by podle trhu mohl vydržet až do června, dle některých odhadů dokonce až do září. I přesto bychom se na zasedání měnového výboru v příštím týdnu mohli dočkat změny související s vývojem krátkodobých úrokových sazeb.

Z grafu níže vidíme vývoj sazeb amerického repo trhu. Ke konci února si prošly nárůstem, který se u té nejvyšší z nich, konkrétně u General Collateral (GC), dostal tři bazické body pod horní hranici pásma Fedu, tj. 4,5 %, kterou na grafu kopíruje sazba trvalé repo facility (SRF). Jako na každém konci měsíce, i v lednu a v únoru byl odskok vzhůru spojen se sezónním efektem silnější poptávky.

Dnes vidíme konsolidaci sazeb na nižších úrovních. Výhledová rizika jdou však směrem vzhůru s možností překonání horní hranice úrokového pásma centrální banky.

Zdroj: Macro Dispatch

Tlak na vyšší krátkodobé sazby by souvisel s nevyřešenou otázkou dluhového stropu. Počáteční stav je spojen s přílivem likvidity na trh. Za ním stojí vláda rozpouštějící svůj účet u Fedu s tím, jak se přibližuje odhadované datum dosažení dluhového stropu. Problém může nastat v době, kdy bude strop vyřešen (posunut/suspednován). Tehdy vláda začne opětovně budovat prostředky na účtu, což bude znamenat odsávání likvidity z trhu. A méně likvidity znamená větší tlak na vyšší krátkodobé sazby.

Jako dodatečný zdroj mohou fungovat prostředky v reverzním repu, kde je stále zaparkováno více než sto miliard dolarů. Pokud by byl tento zdroj vyčerpán, riziko růstu sazeb nad horní hranici cíleného pásma Fedu by vzrostlo. Aby centrální banka předešla těmto výkyvům, zejména jejich častějšímu opakování, jedním z možných kroků by byla pauza probíhajícího kvantitativního utahování (QT). Pokud by Fed chtěl jednat preventivně, pauzu by mohl oznámit už na březnovém zasedání.

Razantnější variantou by bylo úplné ukončení kvantitativního utahován. Na to však tento měsíc nesázíme. Komentáře z Fedu nenaznačují žádnou nervozitu ohledně nedostatku likvidity, což jako poslední uvedl šéf operací na volném trhu newyorské pobočky Fedu Roberto Perli. Ukázal to na grafu, kde je zobrazen vývoj indikátorů (ne)dostatečnosti likvidity. Žádný z nich nevysílá varovné signály nedostatku rezerv, jsou však zmíněny postupně rostoucí tlaky na vyšší repo sazby.

Zdroj: Fed

Pauza kvantitativního utahován by měla přispět ke zlepšení likvidity dluhopisového trhu. Ten si v posledních týdnech prošel zvýšenou poptávkou související s nervozitou ohledně oslabující americké ekonomiky. Výnos desetiletého dluhopisu se dostal krátce až k 4,15 %. Aktuálně je o necelých 15 bodů výše. Pokud by přišla další nervozita trhu spojená s poptávkou po dluhopisech, nevylučujeme dosažení hranice 4 %. S tím by pravděpodobně šlo ruku v ruce oslabení dolaru.

V tomto směru budeme pečlivě sledovat březnovou prognózu Fedu. Pokud by ukázala, že Fed už nespatřuje riziko tolik perzistentní inflace, a naopak se soustředí na výhled slabšího růstu a uvolňování trhu práce, dot plot graf by mohl ukázat rychlejší snížení sazeb v letošním roce. To by přispělo ke slabšímu dolaru a nižším tržním sazbám. My se spíše přikláníme k tomu, že by aktualizovaná prognóza neměla ukázat výraznější vychýlení od té prosincové.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0372 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0803 do 1,0884 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,05 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,12 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,13 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,93 do 23,27 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter