Do nekonečna a ještě dál. I tak by mohlo vypadat posilování libry

Klíčové body

  • Britská měna nezažívá dobrý týden.
  • Problémy s vakcínou AstraZeneca libře také nepomohly.
  • Výhled na druhý kvartál je pro britskou měnu nadále optimistický.
Zdroj: Depositphotos

Libra nezažívá dobrý týden. Obavy ohledně vedlejších účinků vakcíny AstraZeneca a obecně zpomalující tempo vakcinace na ostrovech doléhají i na britskou libru. Ta během úterý a středy prudce oslabovala. Vzhledem k tomu, že se od nového roku vezla na vlně zisků, je aktuální korekce pouze kosmetickou úpravou trendu, ve kterém by měla libra v druhém kvartálu pokračovat.

Na páru s dolarem libra zažívá spanilou jízdu již dlouhé měsíce, když se od minima z loňského března dokázala k únorovému maximu posunout o téměř 25 %. Nyní její zisky prochází korekcí, která by se mohla pomalu blížit ke konci. Při pohledu na denní graf sledující býčí rally britské měny je vidět, že se před úterním oslabením libra nacházela na horní hranici klesajícího trendového kanálu, který definuje aktuální korekci z únorového maxima. Špatné zprávy ohledně nežádoucích vedlejších účinků vakcíny AstraZeneca, kterou je značná část Britů naočkována, dolehly i na náladu ohledně tamní měny, která nebyla v posledních dnech tak dobrá jako v průběhu celého prvního čtvrtletí, jelikož na ostrovech tempo vakcinace mělo tendenci zpomalovat.

Tento psychologický impulz tak podpořil odraz od horní hranice trendového kanálu směrem ke slabším hodnotám. Spojení těchto dvou faktorů mohlo mít za důsledek možná až přehnaně silný pohyb na libře, která například vůči euru oslabila o dvě procenta za dva dny. Na páru s dolarem tento pohyb nebyl tak markantní, vzhledem k horší výkonnosti americké měny z důvodu klesajících výnosů dlouhodobého amerického dluhu, které v posledních měsících patří mezi nevýznamnější hybatele napříč trhy.

Jak je dále vidět z denního grafu, pár GBPUSD se od listopadu do března pohyboval nad strmější trendovou linií označenou tenkou modrou úsečkou, než je dlouhodobější trendová linie z loňského května, která je v grafu zanesena silnější modrou úsečkou. Porušení té strmější z počátku března pak nahrávalo značnější korekci směrem k hodnotám, na kterých se nyní pohybujeme. Momentálně má libra po několika slabších týdnech na páru s dolarem možnost k ukončení tohoto období, jelikož se nachází poblíž několika supportů, které by ji měly podržet.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Konkrétně se jedná o 78,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny slábnoucí libry mezi lety 2018 a 2020. Ta se nachází na hodnotě 1,3742 GBPUSD. Další hranice podpory pak libru čekají okolo 1,3650-1,3700 GBPUSD, kde se nachází výše zmíněná trendová linie, která definuje obchodování na tomto páru již téměř rok. Zároveň se v této oblasti momentálně nachází 100denní klouzavý průměr, který libru v průběhu tohoto trendu několikrát podržel.

Ač se z grafu výše může zdát, že libra v posledních týdnech oslabovala, pravdou je, že zdání klame. Například na páru s eurem libra již tři měsíce konstantně posiluje, což potvrzuje i librový index počítaný Bank of England. Vzhledem k relativně nízké závažnosti aktuálního problému (při poměření aplikovaných dávek a počtu pacientů, kterým se vedlejší příznaky projevily) s vakcínou AstraZeneca, u nás převažuje názor, že se jednalo o přehnanou reakci. Ta kurz posunula směrem k hodnotám, které mohou přinést zajímavou vstupní pozici pro ty, kteří věří, že libra bude ve druhém kvartálu pokračovat v ziscích.

Zdroj: Bank of England
Zdroj: Bank of England

My tento názor zastáváme, jelikož počítáme s postupným vyprcháním dolarového optimismu s tím, jak se bude zlepšovat situace ohledně koronaviru napříč Evropou, což bude mít dopad jak na ekonomickou obnovu, tak na lepší náladu na trzích a snížení rizika, z čehož budou profitovat nejen rizikovější měny. Libra by však mohla nadále těžit z náskoku, který ve vakcinačním závodu udržuje, což by společně s ostatními faktory mohlo mít za důsledek atakování maxim z roku 2018 na 1,4370 GBPUSD v průběhu druhého až třetího kvartálu letošního roku.

Libra navíc zůstává podpořena z pohledu dat Komise pro obchodování s komoditními futures, která ukazují, že velcí spekulanti britské měně nadále věří. Poslední data zveřejněná k 30. březnu ukázala, že na libře za předchozí týden došlo k navýšení čistých dlouhých pozic. Nyní bude obrázek zajímavější, jelikož dnes zveřejněná data budou obsahovat i toto úterý, kdy došlo k první části librových ztrát. Alespoň mírně by tak data od CFTC mohla napovědět, jak moc byl tento pohyb na devizovém trhu tažen velkými spekulanty, kteří mají v podobných situacích pevnější ruce než retail.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1890 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1825 do 1,1921 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,78 až 25,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,65 až 21,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter