Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Dobrá čísla z trhu práce. Nezaměstnanost klesla na 4,9 %

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v listopadu klesla o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta, když analytici čekali stagnaci na říjnových pěti procentech. Bez práce bylo v listopadu 362 755 lidí. Naopak počet volných míst dosáhl 135 300, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta. Nejvyšší naopak v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu na 7,6 procenta.

Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila deset procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů.

V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340.665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí.

„Po ne zrovna nejpříznivějších číslech za říjnový výkon průmyslu a zahraničního obchodu jsou listopadová data k nezaměstnanosti hojivým balzámem. Drtivá většina tržních aktérů a analytiků nepočítala s tím, že by se letos míra nezaměstnanosti dostala pod úrověň pěti procent. Česká republika se tím řadí k ekonomikám s nejnižším podílem nezaměstnaných nejen v evropském, ale i celosvětovém kontextu,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Podle analytika firmy Akcenta Miroslava Nováka zůstává situace na pracovním trhu z pohledu uchazečů o práci i nadále velmi příznivá. „Vysoká zůstává poptávka firem po méně kvalifikovaných zaměstnancích, když jednoznačně převažují místa, kde firmy požadují jen základní vzdělání či střední odborné vzdělání s výučním listem,“ dodal.

Kovanda doplnil, že trhu práce svědčí svižně rostoucí ekonomika, která je s to generovat dostatek pracovních pozic. Stav trhu práce se v posledních třech letech zlepšuje takovým tempem, že je schopen účinněji než v krizí poznamenaném období let 2008 až 2013 absorbovat pravidelný každoroční sezónní nárůst počtu nezaměstnaných (ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, povrchové těžbě atp.).

Pravidelně se opakující růst míry nezaměstnanosti v zimních měsících tak bude i letos poměrně utlumený a míra nezaměstnanosti se během celé zimy nedostane nad úroveň 5,3 procenta. Na přelomu zimy a jara v roce 2017 míra nezaměstnanosti klesne opět mírně pod hranici pěti procent, avšak její další pokles bude v porovnání se zmíněnými třemi lety, 2014 až 2016, již tlumenější, uvedl Kovanda.

Poslední údaje Eurostatu z října definitivně potvrzují, že v ČR je vůbec nejnižší míra nezaměstnanosti v evropské osmadvacítce, a to bez ohledu na sezónní vlivy.

Newsletter