Dobrá čísla z trhu práce v ČR, nezaměstnanost klesla na 5,4 %

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Bez práce bylo 394 789 lidí. To je nejméně od ledna 2009. Dnešní údaje Úřadu práce jsou v souladu s odhady analytiků Bloomberg.

Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce naopak vzrostl na 129 054, což je nejvíc od října 2008.

Pokles míry nezaměstnanosti o tři desetiny procentního bodu je podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy příznivou zprávou, v souladu s očekáváním. Odráží solidní růst ekonomiky. Trh práce potvrzuje, že překonal všechny následky světové finanční krize: počet volných pracovních mít byl naposledy vyšší v říjnu 2008 a počet uchazečů na jedno pracovní místo byl naposledy nižší v listopadu 2008, v obou případech tedy ještě před tím, než tuzemský trh práce „inkasoval“ tíživé dopady finanční krize a jejích důsledků.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a doznívající nástup jarních sezónních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících budou zaměstnavatelé podle úřadu nabírat další pracovníky a nezaměstnanost tak bude s největší pravděpodobností ještě klesat.

David Kocourek z Komerční banky upozornil na to, že za tímto vývojem stojí z velké části sezónnost, když sezónně očištěný podíl nezaměstnaných poklesl pouze o jednu setinu. V tomto malém poklesu se odráží zpomalení dynamiky hospodářského vývoje. Absolutní počet nezaměstnaných dosáhl 395 tisíc osob. Dobrá zpráva je, že počty uchazečů o práci meziměsíčně klesají ve všech 77 okresech.

„Výrazné zlepšení situace na pracovním trhu má samozřejmě dopady na zaměstnance i zaměstnavatele. Nabídka volných uchazečů na pracovním trhu se permanentně snižuje a pro řadu firem je téměř nemožné najít vhodné kandidáty,“ dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák s tím, že odrazem tohoto stavu je akcelerující růst mezd, když výrazněji dostávají přidáno zaměstnanci s podprůměrnými příjmy.

„Na trhu tak vidíme nedostatek zaměstnanců, především v průmyslu. Ale prakticky každá firma v Česku hledá lidi,“ uvedla Andrea Lihartová Palánová, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR.

Nejnižší nezaměstnanost je okresech Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ, Benešov a Jičín, kde se míra nezaměstnanosti pohybovala pod třemi procenty. Naopak nejhorší situace byla na Mostecku, kde bylo bez práce 11,3 procenta lidí.

Newsletter