Pokud by se trh obával, že největší ekonomika světa výrazně ztratí na výkonu, poptávka po státních bondech, i s ohledem na výhled rychlejšího poklesu sazeb, by byla logickým krokem. Vedle toho bychom očekávali oslabení poptávky po firemních dluhopisech vedoucí k růstu jejich spreadů. K tomu máme zatím celkem daleko.
Spready rostou u rizikových firemních bondů s ratingem CCC, které jsou obvykle volatilnější. Posuneme-li se ratingem výše, vývoj spreadu u BBB je od začátku loňského čtvrtého čtvrtletí v podstatě plochý, u AAA dokonce klesl. Pokud by i tyto spready začaly růst, značilo by to kumulující zhoršení nálady kolem ekonomického výhledu.

Jiný pohled na státní a firemní dluhopisy se zaměřuje na jejich korelaci. Graf níže ukazuje pozitivní korelaci mezi ETF na nejdelší splatnosti Treasuries, tj. TLT, a indexem rizikových firemních bondů. Oproti vrcholu ze začátku února jsme sice níže, stále však v kladných hodnotách, což není situace historicky odpovídající výrazné obavě ze zhoršení ekonomického růstu.
Takový scénář se odehrál loni na přelomu července a srpna a souvisel s kombinací faktorů jako nad očekávání horší data z amerického trhu práce a neuspokojivé výsledky big techů, k čemuž si přidalo uzavírání pozic carry trade u japonského jenu.
Současná situace tak není stavem, kdy se trh obává budoucí recese americké ekonomiky. Lepším vysvětlením je reakce na slábnoucí dynamiku růstu.

Když už jsme u amerických dluhopisů nejdelších splatností, k tomuto tématu se objevil graf zobrazující vývoj TLT a otevřených short pozic dosahujících historicky nejvyšších úrovní. Na první pohled nás může napadnout, že při sílící poptávce po dluhopisech nejdelších splatností by TLT mělo růst, což by mohlo vést ke ztrátám otevřených short pozic, a nakonec k tzv. short squeezu. Zde je však potřeba připomenout, že za krátkými pozicemi mohou stát market makeři opčního trhu provádějící delta hedging. Tím pádem nemusí jít nutně o signál směrem k prudkému pohybu ceny podkladového aktiva.

Na devizových trzích se dnes usadila rizikově averzní nálada. Rizikové a procyklické měny oslabují, plošně sílí dolar. Právě poptávka po americké měně krásně potvrzuje risk-off náladu, zejména vztáhneme-li vývoj kurzu k dění na dluhopisovém trhu a výhledu sazeb. Výnosy amerických dluhopisů dnes klesají a trh zaceňuje zvýšení sazeb Fedu v letošním roce o více než 60 bodů.
Spouštěčem nervozity je další vlna obav z amerických cel. Prezident Trump pohrozil cly na evropské zboží na úrovni 25 %. Co zpomalí evropskou ekonomiku, podepíše se i na české. Nejhorší scénáře mohou ukrojit víc než procentní bod domácího růstu. Ruku v ruce s tím jdou slabší proinflační tlaky. Platí, že čím více plošný záběr cel v rámci zasažené ekonomiky, tím větší riziko celkového zpomalení. Přidá-li se k tomu ona nejistota, negativní dopady zesílí.
Proto by Evropa měla zvážit, zda je odpověď ve formě výhrůžky o okamžité a razantní odvetě tou správnou cestou. Zejména v době, kdy nad evropskou ekonomikou visí vedle cel množství dalších rizik pomalejšího růstu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0389 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,42 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0350do 1,0440 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,98 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 24,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,90 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,89 do 24,20 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo