Dolar čeká na další impuls. Korunu ovlivní ČNB

Klíčové body

  • Dolar po zpevnění vyčkává na další impuls.
  • Český průmysl v závěru loňského roku táhla výroba automobilů.
  • ČNB zítra rozhodne o sazbách, očekáváme snížení o půl procentního bodu.

 

Zdroj: Depositphotos

Kurz dolaru má za sebou posílení pod hranici 1,0800 za euro. Během včerejšího dne americká měna zisky nenavyšovala, když proti euru oscilovala kolem otevírací ceny na úrovni 1,0740 dolaru za euro. Reakce dolaru na data z minulého týdne, zejména na ta z amerického trhu práce, byla silná. Aktuálně se pár EURUSD pohybuje do strany a nabírá síly na další pohyb. Dolar má celkově silnou základnu v podobě přecenění tržního výhledu sazeb. I přes dnešní korekci vidíme dolarový index nakloněný býčím směrem k hranici 105,00.

U britské libry proti dolaru to při včerejším otevření londýnské seance vypadalo na pokračování v medvědím trendu. Nakonec však došlo ke korekci a libra proti dolaru zpevnila. Data z amerického trhu práce tvrdě zasáhla japonský jen proti dolaru. Pár po pátečním impulzivním pohybu korigoval pohyb směrem vzhůru a posunul se zpět pod úroveň 148,00 USDJPY. Z titulu silnějšího dolaru je však sentiment nakloněn spíše k růstu USDJPY.

Konsolidace probíhala i u EURCZK, kde se trhy připravují na možný výsledek čtvrtečního zasedání ČNB. Očekáváme, že se bankovní rada nakonec přikloní ke snížení úroků o půl procentního bodu. Argumentovat bude pokračujícím dezinflačním procesem a předpokladem ne až tak silného lednového efektu přecenění. Trh již snížení sazeb o 50 bodů plně zacenil, klíčový tak bude další výhled posunu úroků.

Včera byl zveřejněn výkon domácího průmyslu z konce loňského roku. V prosinci byl sektor tažen výrobou automobilů, kde meziroční růst zrychlil z 2 % na téměř 12 %. Předminulý měsíc obecně ukázal obdobný obrázek české ekonomiky, který byl malován celý předešlý rok, a to ve smyslu poklesu ostatních průmyslových odvětví a jeho kompenzaci výrobou automobilů. Za celý rok se průmysl propadl o 0,4 %, zatímco v roce 2022 rostl o 2,5 %. Výhled pro rok 2024 je dle Focus Economics příznivý a růst segmentu je odhadován o necelá 2 %. Vše se bude odvíjet od oživení zahraniční poptávky, politického tlaku ale také rychlosti snižování úrokových sazeb v České republice.

Dnes byl zveřejněn výsledek českých maloobchodních tržeb. Ty v prosinci meziročně vzrostly o 1,6 %, přičemž za celý loňský rok klesly o 4,1 %. Zítra bude hlavní zprávou dne rozhodnutí ČNB o sazbách, kde se bankovní rada budu rozmýšlet mezi snížení o 25, nebo 50 bodů. Zároveň bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za leden. V USA vyjdou report o podpoře v nezaměstnanosti. V odpoledním obchodování očekáváme možné pohyby na párech s GBP, EUR i USD z důvodu projevů centrálních bankéřů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0764 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0694 do 1,0790 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,95 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,18 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 25,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,06 do 23,39 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter