Dolar je nejsilnější od července a je rizikem slabší koruny

Klíčové body

  • Říjnový růst cen v Polsku vykázal hodnotu 6,8 %. Dnes bude zveřejněna jádrová inflace.
  • Index cen výrobců v ČR by měl vykázat dvouciferný meziroční růst.
  • Dolar včera zpevnil pod hranici 1,1400 EURUSD a je nejsilnější od července.
Zdroj: Depositphotos

Vstup do nového týdne byl na zveřejněná data chudý. Koruna se držela v pásmu mezi 25,20 – 25,25 EURCZK, hlavní měnový pár se po klidném průběhu dne ve večerních hodinách propadl hluboko pod 1,1400 EURUSD. V regionu jsme sledovali finální výsledek polské inflace za říjen, která dle předchozího odhadu skončila na úrovni 6,8 % (y/y). V meziměsíčním vyjádření pak poskočila o 0,1 procentního bodu výše. Oproti září tak ceny rostly tempem 1,1 %.

Zlotý tak vůči euru nadále zůstává poblíž nejslabších hodnot od příchodu pandemie, když ho momentálně stahuje horší tržní nálada a posilující dolar. Co se týče fundamentů, v pátek zveřejněné polské HDP za třetí kvartál značně překonalo tržní odhady a výhled růstu sazeb by měl zlotému také pomáhat. Výše zmíněné problémy a politická nejistota ale polské měně nedovolují výrazněji posílit.

Na domácí půdě jsme byli svědky konsolidace kurzu mezi 25,20 a 25,25 EURCZK. Dnes nás v 9:00 čeká zveřejnění indexu cen výrobců, který by měl poukázat na říjnový dvojciferný růst v meziročním vyjádření. Značně vyšší než očekávaný výsledek by mohl být dobrým spouštěčem pro posun koruny pod 25,20 EURCZK. V rámci regionu pak budeme dále sledovat maďarské HDP za třetí kvartál a následně zasedání maďarské centrální banky, která by měla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb o 30 bazických bodů. Po včerejší finální statistice říjnové inflace v Polsku se dozvíme i výsledek jádrové inflace za říjen.

Druhý odhad HDP za třetí kvartál budeme sledovat v eurozóně. Na druhé straně Atlantiku budou zveřejněna data z maloobchodu a říjnová průmyslová produkce. Hlavní měnový pár tak bude mít několik impulzů pro živější obchodování oproti většině času pondělní seance. K výraznějšímu pohybu kurzu nevedly komentáře guvernérky ECB Lagardeové. Není se ani čemu divit, jelikož jsme znovu slyšeli dokola omílané tvrzení ohledně postupného slábnutí inflačních tlaků v příštím roce a pravděpodobné nesplnění podmínek pro zvýšení úrokových sazeb v roce 2022.

Kurz eura vůči dolaru se pohybuje ve spodní části klesajícího klínu a na denním grafu formuje divergenci MACD, která by se mohla zformovat do konce listopadu. Dolar se dostal skrze důležitou oblast supportů v okolí 1,5000 EURUSD, a tak je možné, že své zisky ještě rozšíří. Jeho případné další zisky jsou rizikem slabších rizikových měn, včetně koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1374 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1338 do 1,1433 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,22 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,29 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,09 až 22,29 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter