Naprosto ukázková čísla. Tak můžeme popsat v pátek zveřejněná data z amerického trhu práce za srpen. Nehledě na to, že Fed byl ušetřen dalšího pozitivního překvapení upozorňujícího na stoupající přehřátí pracovního trhu, potřeba zvýšit sazby zůstává vysoká. Srpnová data můžeme označit za další dílek do skládačky navýšení úroků o tři čtvrtě procentního bodu. K dnešnímu posílení americké měny na nejsilnější hodnoty za dvacet let ale lvím dílem přispělo Rusko.
V americké ekonomice bylo v srpnu vytvořeno 315 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství při predikci 300 tisíc. Průzkum mezi domácnostmi ukázal ještě lepší výsledek, když zaměstnanost vzrostla o 442 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla z 3,5 % na 3,7 %. Důvodem byl návrat lidí na trh práce (nárůst civilní pracovní síly o 786 tisíc) projevující se ve vyšší míře participace. Meziroční tempo růstu mezd pak sice opět překonalo 5 %, bylo však nižší než odhad trhu.
Návrat Američanů na trh práce je pozitivní zprávou, která by měla uvolnit tlak na růst mezd. Je však potřeba, aby tento trend pokračoval, jelikož i přes srpnová data zůstává americký trh práce výrazně napjatý. Počet volných pracovních míst dosahuje zhruba 11,2 milionu, přičemž na jednoho nezaměstnaného Američana vychází dvě volná místa.
Tržní reakce na data zastavila předchozí intenzivní vývoj zejména u tržních sazeb. Nominální i reálné výrazně rostly po výstupech představitelů Fedu v Jackson Hole. Páteční data nakonec vedla k jistému napřímení výnosové křivky, kde nejvíce klesaly výnosy středních splatností. Ty delší klesly jen mírně. O obou šlo o posun nominálních i reálných sazeb. Dolar nejprve oslabil nad paritu, ztráty poté smazal. Akcie v závěru odepsaly více než procento.
Data se podepsala i na tržním výhledu sazeb Fedu. Pravděpodobnost distribuce u navýšení úroků o 75 bodů v září klesla z více než 70 % po 60 %. Podle nás tato korekce nedává příliš smysl, jelikož reportovaná čísla nikterak výrazně nezměnila robustnost amerického trhu práce. Z dat, která do tohoto rozdělení ještě promluví, bude klíčová inflace za srpen zveřejněná přespříští týden. Nadále se více přikláníme k tomu, že Fed v září navýší úroky o tři čtvrtě procentního bodu. Poté může začít zvažovat pomalejší tempo úprav, pokud tomu budou nahrávat příchozí data.
Vedle toho Fed od září navýšil tempo kvantitativního utahování na 95 miliard dolarů za měsíc, z toho 60 miliard v dluhopisech a 35 miliard v hypotékou krytých cenných papírech. Jelikož v září a v říjnu nedosáhnou splatnosti bondů nastaveného limitu, Fed jej doplní snížením reinvestic u pokladničních poukázek. Nepředpokládáme, že by tento fakt měl mít výraznější vliv na krátký konec výnosové křivky a pravděpodobně ani na objem reverzního repa.
Fundamentálně zůstávají rizika na straně silnějšího dolaru, především proti euru, které se dnes ráno obchoduje pod 0,9900 EURUSD. Politika Fedu nepoleví, naopak je otázkou, zda se nakonec vrchol úrokového cyklu zastaví pod/na 4 %, nebo bude ještě vyšší. Ve prospěch silnější americké měny pak hovoří i evropské dění v energetickém sektoru.
Z posledních zpráv euro oslabilo ve spojení s dalším zastavením dodávek ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Nečekáme, že by se kurz mohl v nejbližší době výrazněji posunout nad hranici parity. A to i přesto, že ECB tento týden pravděpodobně doručí výrazné zvýšení sazeb. Více se o ECB dozvíte v zítřejším reportu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9899 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9878 do 09956 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,55 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,80 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,50 až 24,64 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,72 do 24,90 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView