Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

Dolar nejslabší od ledna 2015. Vidina vyšších sazeb na bodu mrazu

Nový týden začal na devizových trzích relativně poklidně. Koruna si vůči euru připsala mírné zisky, když se krátce pokusila opět atakovat hranici 26,00 za euro. Vůči dolaru pocítila jeho lehkou převahu, která se podepsala i na lepším výsledku ve dvojici se společnou evropskou měnou. I přesto je však greenback stále bez výraznější „šťávy“, a tedy poblíž nejslabších hodnot z ledna 2015.

Domácí měna si vůči euru včera připsala mírné zisky. Stále platí, že jejím hnacím pohonem je primárně vidina brzkého zvýšení úrokových sazeb, které je dle aktuálně platné prognózy České národní banky možné již během třetího kvartálu 2017, dost možná již na zasedání 3. srpna.

Svou trochou přispěly i ukazatele důvěry v českou ekonomiku. Z hlediska podnikatelů došlo v červnu na zlepšení, a to z 14,4 bodu na 15,4. Největší posun na vyšší hodnoty byl zaznamenán v sektoru průmyslu. Spotřebitelé jsou naopak střídmější, což odpovídá mírnému poklesu sledovaného indikátoru. Souhrnná důvěra pak vzrostla o 0,6 bodu na 97,7.

Důvěra v ekonomiku rostla. Podnikatelé optimisty, u spotřebitelů je to horší

Souběžně s tím byly zveřejněny i bariéry růstu české ekonomiky. „Poslední data o bariérách růstu potvrzují data z trhu práce. V sektoru průmyslu je nedostatek zaměstnanců větší problém, než byl ve druhém čtvrtletí,“ okomentoval data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Nedostatek zaměstnanců se tak přiblížil nedostatečné poptávce, stále největší bariéře růstu průmyslu. Je pravděpodobné, že v příštím čtvrtletí bude nedostatek zaměstnanců atakovat pozici nejzásadnější bariéry,“ dodal.

Co se týče dnešního dne, žádná zásadní domácí data nás nečekají, což by se mohlo projevit v nižší volatilitě. Koruna se aktuálně obchoduje na 26,03 EURCZK a 22,32 USDCZK. Její rozmezí pro úterý vidíme od 25,98 do 26,08 za euro a od 22,27 do 22,37 za dolar.

Bank of America o ČNB: Připravte se na vyšší sazby, a to už v srpnu

Dění na zahraničních trzích se včera odehrávalo ve znamení umazávání předchozích dolarových ztrát. Americká měna se tak sice krátce posunula k hranici 1,163 EURUSD, stále se však jedná o její nejslabší hodnoty od ledna 2015. Během dnešního rána jsme již svědky opětovného oslabování dolaru až k 1,166 za euro.

Síla evropské měny je podpořena dobrou ekonomickou dynamikou starého kontinentu, která je navíc umocněna vidinou možného utahování měnové politiky Evropské centrální banky. O tom během posledního zasedání ECB hovořil sám guvernér Draghi, když zmínil, že by banka mohla vést diskuzi o možném exitu, který by se pravděpodobně týkal především programu kvantitativního uvolňování, již na podzim. Dolar naopak poškozuje horší ekonomický výkon USA a postupně ochabující víra v tolik očekávané reformy prezidenta Trumpa, s důrazem na tu daňovou.

Blíží se exit ECB? Draghi naznačil diskuzi o změně politiky

Z hlediska budoucího vývoje je možné, že americká měna v průběhu dalších dvou dnů opět oslabí, a to vinou očekávaného výstupu z dvoudenního zasedání Federálního rezervního systému, které začíná dnes a končí zítra. Pravdou je, že sázky na možné zvýšení úrokových sazeb jsou nulové – dle agentury Bloomberg činí pravděpodobnost tzv. úrokového „hiku“ nula procent.

Investoři se pravděpodobně budou soustředit i na avizovaný plán osekání bilance Fedu, který byl představen minulý měsíc. Ten by měl dle slov guvernérky Fedu Janet Yellenové sice začít zřejmě již letos, ovšem nečekáme, že by se tak mělo stát v červenci.

Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Pokud se zaměříme na dnešní zahraniční data, dočkáme se německého indexu IFO za červenec. V USA pak bude reportována spotřebitelská důvěra za tu samou dobu.

Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,166 EURUSD, přičemž jeho další vývoj by se měl držet od 1,163 až 1,169 EURUSD.

Newsletter