Dolar oslabil. Jeho osud určí dnes zveřejněná inflace

Klíčové body

  • Dle guvernéra Fedu Powella dopadly data o cenách výrobců smíšeně.
  • Dolar proti euru oslabil nad 1,0800 EURUSD, jeho další směr určí inflace.
  • Akciové index pokračují v silném růstu, na scénu se vrátil Roaring Kitty.
Zdroj: Depositphotos

Dolar oslabil a americké akcie rostly. Stalo se tak poté, co investoři vyhodnotili zprávu o amerických cenách výrobců jako smíšenou. I tak ji vyhodnotil guvernér Fedu Jerome Powell. Dnešní zpráva o americké inflaci za duben bude klíčová a poskytne investorům lepší obraz ohledně snížení úrokových sazeb. Na scénu se vrací Roaring Kitty, známý trader, kterému se podařilo vyhrát bitvu retail obchodníků proti velkým fondům na akcii Gamestop v roce 2021.

Předseda Fedu Jerome Powell komentoval nejnovější zprávu o cenách výrobců jako smíšenou. Údaje za duben byly vyšší, než se očekávalo, kdy meziměsíční růst dosáhl 0,5 % při konsensu 0,3 %. Na otázku ohledně inflace, která byla v minulých měsících nad očekávání vyšší, Powell odpověděl, že neočekává krok zvýšení úrokových sazeb. Až čas ukáže, jakou má růst cen sílu při aktuálním nastavení měnové politiky. Z tohoto předpokládáme, že sazby budou dále ponechány na momentálních hodnotách. Více napoví dnešní zpráva o amerických spotřebitelských cenách.

Na forexu bylo veselo, a to převážně z pohledu volatility. Kurz EURCZK při londýnské seanci vypadal, že naváže na posilování koruny z pondělních zpráv o domácí inflaci. V průběhu dne se však euro zmátořilo a měnový pár uzavíral denní svící blízko otevírací ceny. Podobný scénář byl i na hlavním páru EURUSD a i na jiných párech s dolarem. Objemy však poslaly ostatní světové měny do zelených čísel. Při otevření londýnské seance dolar posiloval, ale během dne se trend zvrátil až do zprávy o cenách výrobců v USA. Tam volatilita vzrostla , přičemž mnoho obchodníků mohlo přijít o své pozice vinou silného výkyvu. Ten byl však během pár minut smazán, a dolar tak navázal na oslabující trend z dopoledních hodin.

Výjimkou byl měnový pár USDJPY, který si dělá další čárku na svou pomyslnou pažbu, když si připsal další zelenou denní svíčku na svém grafu. Momentálně s párem korelují velké akciové indexy, které si připisují další zisky, a korekce z poloviny dubna je prakticky smazána. Největší americký index S&P500 si včera připsal přes 0,4 %, ale i tak se zraky ubíraly jinam.

Na Wall Street i včera vládly tzv. meme akcie. Po pondělním probuzení tradera Roaring Kitty na platformě X, který byl jedním z hlavních aktérů skupiny, za kterou stál fenomén se vzestupem akciového šílenství s meme akciemi. Akcie GameStop či AMC dále rozšiřovaly zisky o desítky procent a volatilita se dál zvýšila. První příspěvek onoho tradera je obrázek hráče videoher, který hru začíná brát vážně. Trader od té doby zveřejňuje různá videa a útržky z filmů znázorňující mnohdy epické momenty a symbolizují jak jeho návrat, tak i možné plány, které má tento trader za lubem. V tomto pohledu se jistě máme na co těšit. Na sociálních sítích se již množí spekulace se symbolikou videí a různých textů, které se snaží rozlousknout obchodníkův plán.

Dnes po ranním zveřejnění inflace z Francie bude zveřejněn růst HDP eurozóny za první kvartál, kdy se předpokládá růst o 0,3 % mezikvartálně a o 0,4 % meziročně. Zásadní zprávou pro trhy bude velmi sledovaná americká inflace, kde by meziroční celková inflace měla dosáhnout 3,4 % a jádrová 3,6 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0823 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0766 do 1,0865 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,81 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,72 až 24,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,06 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter