Dolar posílil. Pomohla data i slabé euro

Klíčové body

  • Americký dolar po sérii pozitivních dat posiloval. Dolarový index překonal hodnotu 104 a zaznamenal nejsilnější hodnotu za dva týdny.
  • Posílení dolaru pomáhá i rétorika zástupců Fedu, kteří se na brzké snížení úrokových sazeb netváří.
  • Ve prospěch dolaru hovoří i svižnější pokles inflace v eurozóně a lepší kondice americké ekonomiky
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar po zveřejnění série pozitivních dat z ekonomiky posiloval. Dolarový index během včerejšího obchodního dne posílil nad hranici 104 bodů a zaznamenal tak nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Index ISM ze sektoru služeb dosáhl v listopadu hodnoty 52,7, což je o 0,9 bodu lepší výsledek v porovnání s říjnem. Listopadový výsledek navíc překonal očekávání trhů, které čekaly mírné zlepšení na hodnotu 52. I přes drobné klopýtnutí tamního trhu práce jsou vyhlídky dalšího ekonomického vývoje v USA vesměs pozitivní.

Dalším důvodem, proč dolar začal tento týden na silné notě, je jisté ochlazení očekávání snížení sazeb v USA a naopak zesílení predikce poklesu úroků v Evropě z tohoto týdne. V minulých týdnech začaly trhy zaceňovat možnost dřívějšího a svižnějšího poklesu úrokových sazeb v USA díky pokračujícímu poklesu inflace. Logika za tím byla, že dřívější než očekávaný návrat inflace k inflačnímu cíli by umožnil Fedu svižnější uvolnění měnové politiky. Třeba i za cílem oživení tamní ekonomiky, která je do jisté míry vysokou úrovní sazeb přidušena. Snižování úrokových sazeb je ceteris paribus běžně spojeno s oslabením měny, protože obchodníci o ní ztrácí zájem a přesouvají části svých aktiv do jiných měn a regionů, kde jsou úrokové sazby a výnosy příznivější.

Předseda Fedu Jerome Powell očekávání trhů v oblasti vývoje úrokových sazeb svými prohlášeními tlumí. Zdůraznil, že debaty o snižování úrokových sazeb jsou předčasné a do jisté míry se tak ohradil proti očekávání trhu. Zdůraznil, že klíčovým úkolem je dlouhodobý návrat inflace do pásma inflačního cíle, což si vyžaduje zvýšenou úroveň úrokových sazeb. Trhy ve svých očekáváních mírně couvají, což lze vidět na FRA, futures a dalších. Od pátku klesla očekávání snižování úrokových sazeb v USA v roce 2024 o 10 bodů na 125 bazických bodů – tedy snížení úrokových sazeb o 1,25 procentního bodu. Ze současného pásma 5,25 až 5,50 bychom se tak na konci roku 2024 mohli podívat na hodnotu 4,00 až 4,25. To je z pohledu tohoto stále relativně vysoká úroveň sazeb, která je však nižší, než ukatuje poslední prognóza Fedu.

Z pohledu dolaru bude klíčový další vývoj tamní ekonomiky. Obchodníci vyčkávají na další sadu dat, která umožní přesnější náhled do budoucího vývoje. Trhy obzvlášť netrpělivě vyčkávají na další zasedání americké centrální banky, kde bude vedle měnověpolitického rozhodnutí klíčová i samotná rétorika. Dolar by si tak mohl podržet posilující trend. Inflace klesá rychleji proti předpokladům i v dalších regionech světa. Eurozóna není výjimkou, což by teoreticky mohlo ovlivnit vývoj evropských sazeb směrem dolu. Sázky na snížení evropských sazeb v totmo týdnu vzrostly až na bezmála 150 bodů v příštím roce. To v kombinaci s lepší kondicí americké ekonomiky bude tlačit na silnější dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0784 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0743 do 1,0867 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,57 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,28 až 24,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,39 do 22,66 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter