Dolar překonal maximum tohoto roku, následně spolu s akciemi oslabil

Klíčové body

  • Dolarový index na hodnotě 105,00 nevydržel.
  • Evropské bankovní akcie zaznamenaly v prvním čtvrtletí 13% nárůst.
  • Duben tvrdě zasáhl akciový trh.
Zdroj: Depositphotos

Po svátcích je na trzích rušno, s velkou mírou volatility přišla i korekce na akciích, stejně jako na mnohých měnách. I přes pondělní posílení velmi sledovaného měnového páru USDJPY mohli někteří investoři sázet na další překonání maxim. Rezistence vydržela a měnový pár se tak svezl s dolarem, který v úterý překonal hranici 105,00 na svém indexu. Dolar se na této hodnotě dlouho neohřál a prakticky celé úterý s mírnými návraty oslaboval. Velkou ránu dostaly také akcie, jak americké, tak i evropské.

Dolarový index dosáhl v úterý brzy ráno nejvyšší hodnoty za téměř pět měsíců v reakci na pozitivní data z americké ekonomiky. Mezitím obavy z intervence japonských představitelů zpomalily zisky u měnového páru USDJPY, ač si v pondělí připsal slušný nárůst a přiblížil se k maximu za poslední dny. Síla býků nebyla dostatečná a odrazila se od rezistence, kde v minulosti Bank of Japan intervenovala. Pondělní údaje z amerického výrobního průmyslu ISM ukázaly prudký nárůst cen v sektoru, což přispělo k obavám investorů, jak rychle bude inflace klesat zpět ke 2 %. I tato zpráva podporuje oddalování snížení úrokových sazeb Fedem.

Vyšší úrokové sazby udělaly zázraky pro evropské bankovní akcie. Konkrétně evropský index Stoxx 600 si připsal 13 % za první čtvrtletí. Vyšší zisky a zpětné odkupy podpořily sektor a vyrovnaly obavy z budoucího snížení sazeb. Poprvé od roku 2006 rostl index šest čtvrtletí v řadě. Bankéři i nadále věří v lepší výsledky než je průměr trhu. Ani zde však dobré zprávy neměly dlouhého trvání.

První den v měsíci vypadal aprílově ve formě medvědí svíce na akciových trzích, bohužel to byla tvrdá realita, která se včerejším dnem potvrdila. Tvrdou ránu si připsaly největší indexy světa, kde nám futures naznačily v londýnské seanci směr, kterým se budou největší ETF ubírat. Tesla opět zklamala v dodávkách svých elektromobilů, čímž opět zaostala za očekáváním a propadla se o 6 %. Hlavní index S&P 500 odepsal 1 %, společně s Dow Jones. Nasdaq a Dax klesly dokonce o více než 1,3 %. Oči investorů se tento týden budou ubírat k páteční zprávě o nezaměstnanosti v USA. Zítřek bude odpoledne patřit celé řadě představitelů Fedu, kteří mají připraveny své projevy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0770 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,790 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0708 do 1,0789 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,30 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,29 až 25,42 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,47 do 23,71 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter