Dolar přestane posilovat. Načasování může být ošemetné

Klíčové body

  • Čísla přicházející z evropské ekonomiky jsou navzdory pomalému procesu vakcinace dobrá.
  • Ekonomický výhled v USA se zlepšuje, dolar by ale měl ve druhém pololetí znovu oslabit.
  • Dolarový index se nachází v oblasti důležitých rezistencí.
Zdroj: Depositphotos

Problémy s očkováním napříč zeměmi Evropské unie jsou nepříjemné jak pro občany, kteří logicky nevítají prodlužování a zpřísňování restriktivních opatření proti šíření viru, tak pro výhled ekonomické obnovy. Poslední dostupná data, která byla zveřejněna v tomto týdnu, ale napovídají, že ekonomika trpí méně, než by se čekalo.

Ve středu zveřejněné PMI indikátory ukázaly, že nálada v březnu zůstává dobrá, když kompozitní ukazatel indexu nákupních manažerů v eurozóně poprvé od října minulého roku vystoupal nad 50bodovou hranici. Průmysl byl nadále tahounem kompozitního ukazatele, ke zlepšení ale došlo i v sektoru služeb. Ty například v Německu překonaly 50bodovou hranici poprvé od minulého září, což je rozhodně pozitivní zpráva. Celková hodnota ukazatele sledujícího situaci ve službách napříč eurozónou sice zůstala pod 50bodouvou hranicí, výsledek je ale značně méně pesimistický než v únoru a také, než očekával tržní konsenzus pro březen.

V Británii jsme byli svědky velmi vysoké hodnoty v sektoru služeb, když tamní statistika skončila na 56,8 bodech, což je druhá nejvyšší hodnota za poslední rok. Lepší nálada v sektoru služeb na ostrovech panovala pouze loni v srpnu. Včera byl zveřejněn průzkum spotřebitelské důvěry zveřejňovaného institutem GfK, který dopadl výrazně lépe, než trh očekával.Stále se ale nachází v záporných hodnotách značících přetrvávající pesimismus.

Pozitivní zprávy včera přišly i z USA, kde svižný proces vakcinace pozvolna pomáhá k návratu k jednomu z cílů Federálního rezervního systému, kterým je plná zaměstnanost. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly nejnižších hodnot od počátku koronavirové krize, když klesly pod 700 tisíc, čímž výrazně předčily i tržní očekávání. Poslední revize amerického HDP za čtvrtý kvartál roku 2020 pak dopadla mírně nad očekávání, když na anualizované bázi vykázala růst 4,3 %. To je dostatek pozitivních zpráv z Evropy i USA, otázkou ale je, jak na ně bude reagovat euro a dolar.

Americké měně v posilování pomáhaly rostoucí výnosy vládních dluhopisů, zprávy ohledně lepšící se situace na trhu práce jsou pro ni taktéž pozitivní. Na poli amerických výnosů pravděpodobně dolar svůj potenciál pomalu vyčerpal, jelikož jejich vývoj má tendenci spíše korigovat. To značí, že hlavní vlna výprodeje vládních obligací může být u konce, ač se dá předpokládat, že v průběhu roku budou výnosy desetiletých bondů nadále pokračovat směrem k 2% hranici. Situace ohledně zaměstnanosti by se mohla začít výrazně zlepšovat právě ve druhém čtvrtletí letošního roku, když jednotlivé státy uvolňují restriktivní opatření, což bude beze sporu spojeno s dalším zlepšením trhu práce. Týdenní přírůstky žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice klesají, stále se ale nachází na extrémně vysokých hodnotách. Cesta k dosažení plné zaměstnanosti je tak ještě velmi dlouhá.

Lepší data z trhu práce by ale na dolar neměla mít tak veliký dopad, jako měly v poslední době právě rostoucí výnosy dlouhých tenorů vládních bondů. Čím více se bude svět blížit k úspěšnému dosažení kolektivní imunity, tím jistější budou výhledy pro pokračování ekonomické obnovy, která by již nemusela být nabourávána novými mutacemi a dalšími vlnami, které způsobily dlouhé lockdowny a nejistoty ohledně budoucího vývoje. To je samozřejmě pozitivní faktor pro tržní náladu, která by v tomto případě měla znovu nahrávat rizikovějším měnám, což by znamenalo, že by se americká měna mohla vrátit zpět pod tlak.

Kde se zastaví aktuální zisky dolaru, jasné není. Momentálně žádný zásadní impulz, který by zeleným bankovkám uškodil, nalézt nemůžeme. Nedaří se to ani vrchním představitelům měnové politiky. Zástupci Fedu nadále prohlašují, že se úrokové sazby nebudou zvyšovat do té doby, než bude dosaženo plné zaměstnanosti, a že na nastavení ohledně cílení průměrné inflace se nic nemění, tudíž růst inflačních očekávání zatím nikoho nemusí vzrušovat.

Ještě se podívejme na pohled technické analýzy v rámci dolarového indexu. Ten se momentálně nachází na hodnotě 92,8, což je oblast dvou důležitých rezistencí. Tou první je 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny oslabování od loňského března do začátku letošního roku a druhou 200denní jednoduchý klouzavý průměr. Z pohledu technických indikátorů nelze tvrdit, že tyto rezistence dolar zadrží před dalším posílením a že jsme opravdu na vrcholu aktuálních zisků americké měny. Je ale vidět, že kurz již není natolik překoupený a jeho síla pomalu ztrácí na intenzitě. Je tedy  pravděpodobnější, že dolar bude ještě nějakou dobu pokračovat v dozvuku zisků, který by se dle našich odhadů v dubnu, či květnu mohl otočit v souladu s předchozími závěry založenými na fundamentech. Pokud nedojde k zásadním změnám ve vývoji aktuální situace, dolar by měl v tom nejoptimističtějším případě nalézt svůj strop okolo 94,5 bodů, kde se nachází 38,2% úroveň Fibonacciho retracementu a zároveň lokální maxima dolaru ze září a listopadu roku 2020.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1785 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1748 do 1,1857 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,15 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,09 až 26,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,10 až 22,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnos

Newsletter