Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Dolar prohrává. Euro s librou tahá za delší konec

Klíčové body

  • Sezónně očištěné HDP v Evropské unii v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně kleslo o 0,4 %
  • Zlepšující se pandemická situace v eurozóně tlačí na silnější euro, které zpevnilo proti dolaru nad hodnotu 1,22 dolaru za euro.
  • Proti dolaru posilovala také libra, která vyhlíží maximum za poslední tři roky. Během úterý prolomila hranici 1,42 dolaru za libru.
Zdroj: Depositphotos

Výprodej dolaru nabral na obrátkách. Dolarový index klesl pod 90 bodů a euro se proti americké měně přehouplo nad 1,2200. Do kurzu společné evropské měny se promítá zrychlující tempo vakcinace a optimismus spojený s rozvolňováním protipandemických opatření v řadě zemí eurozóny. Proti dolaru posilovala také brtiská měna, která prolomila hranici 1,42 dolaru za libru. Důvěra v libru je tažena slibným výkonem tamní ekonomiky. Ten se nad očekávání dobře podepsal na trhu práce, který se ve světle pozitivního pandemického vývoje na ostrovech připravuje na stav plně otevřené ekonomiky.

První čtvrtletí roku 2021 se z pohledu HDP v EU i v eurozóně neslo ve znamení propadu. Dle nejnovějších odhadů Eurostatu sezónně očištěné HDP v Evropské unii mezičtvrtletně kleslo o 0,4 %. V eurozóně činil propad dokonce 0,6 %. Ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku se jedná o propad sezónně očištěného HDP o 1,7 % v EU a o 1,8 % v eurozóně. Jde tak o druhý mezičtvrtletní propad v řadě, kdy během posledního čtvrtletí loňského roku došlo v EU k propadu sezónně očištěného HDP o 0,7 % a v rámci eurozóny o 0,5 %. Propad v závěru loňského roku následoval slibné výsledky ze třetího čtvrtletí roku 2020, kdy došlo k významnému posílení HDP. Konkrétně o 11,7 % v EU a o 12,5 % v eurozóně proti druhému čtvrtletí.

Ve stínu pandemie došlo i k propadu zaměstnanosti v rámci Evropské unie, která v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím dosáhla shodně 0,3 % v rámci EU i eurozóny. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku je zaměstnanost v EU nižší o 1,8 procentního bodu a v eurozóně o 2,1 procentního bodu. I přes tyto výsledky vidíme posilování eura proti dolaru na dvouměsíční maximum, kdy už v průběhu pondělka byla prolomena hranice 1,2200 dolaru za euro. Euro v pondělí mírně posilovalo také proti libře, kde došlo k pokoření kurzu 0,86 libry za euro.

Na výprodeji americké měny se vedle eura svezla také libra, která posílila nad hodnotu 1,42 dolaru za libru. I přes následné ochlazení pod 1,42 dolaru za libru v průběhu dne kurz vyahlíží posílení nad tříleté maximum. Pro silnou libru hovoří také pozitivní data ohledně tempa vakcinace a vývoje ekonomiky na ostrovech. V prvním čtvrtletí letošního roku klesla nezaměstnanost ve Velké Británii na 4,8 %. Růst zaměstnanosti pokračoval po páté v řadě také v dubnu, kdy přibylo 84 tisíc zaměstnaných osob v ekonomice, což je o 34 tisíc více, než bylo očekáváno. Ve zbytku týdne lze očekávat pokračování posilování libry, které je taženo především daty potvrzené zlepšující se kondicí ekonomiky a pokračujícím zmírňování lockdownu tamní ekonomiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2242 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2167 do 1,2278 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,35 až 25,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,64 až 20,92 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter