Dolar vyhlíží daňovou reformu. Koruna Rusnoka a spol.

Koruna na počátku týdne zaznamenala ztráty vůči euru, zahajovala na úrovni 25,67 EURCZK a během odpoledne se kurz dostal až na 25,72 EURCZK. Koruna tak byla nejslabší od zasedání bankovní rady České národní banky na počátku listopadu. Vůči dolaru naopak posilovala. Aktuálně je kurz na 25,69 EURCZK a 21,78 USDCZK

Český statistický úřad včera informoval o listopadové výrobní inflaci. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 0,9 procenta po říjnovém růstu o 1,1 procenta. Meziměsíčně klesly o 0,1 procenta.

„Meziročně inflace cen výrobců zpomalila a signalizuje tak, že inflační tlaky v ekonomice polevují. Spotřebitelská inflace by rovněž měla ze svého tempa v těchto měsících slevit. To ospravedlní skutečnost, že ČNB sazby na svém zasedání ve čtvrtek, kterého se zúčastní všichni členové bankovní rady, zvyšovat nebude,“ uvedla Monika Junicke z Komerční banky.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky statistiky ukazují, že vnější tlaky do domácích cen celkově oslabují. Podílí se na tom i dlouhodobě posilující koruna. Ta si sice ke konci roku dává pauzu, v novém roce ale bude pokračovat v trendu zhodnocování. „To by se mělo projevit i na nižší inflaci spotřebitelských cen, která svého vrcholu dosáhla v říjnu. Nicméně její pokles nebude ani v následujících měsících nijak výrazný, protože cenovou dynamiku budou držet domácí faktory v čele s mzdovým růstem a zvyšováním administrativních cen,“ uvedl Zeisel.

Dnešek je bez domácích statistik. V Německu bude v 10:00 zveřejněn index IFO za prosinec. V eurozóně bude zveřejněna stavební výroba za říjen. Z USA se pak ve 14:30 dozvíme, kolik bylo v listopadu zahájeno nových staveb a také meziměsíční změna stavebních povolení.

V regionu dnes bude oznámeno hned několik statistik z Polska. Dnes je také jednání maďarské centrální banky, která by hlavní úrokovou sazbu měla ponechat na úrovni 0,90 procenta.

Ve Spojených státech včera narůstaly obavy z toho, zda bude mít navrhovaný program daňové reformy velký dopad na hospodářský růst, a to poté, co se přiblížilo schválení zákona. Omer Esiner, hlavní analytik trhu Commonwealth FX Washington, se domnívá, že na dolar může mít omezený dopad i pasáž zákona, a to pokud se klíčovou normu podaří schválit ještě do konce letošního roku. Času už ale mnoho nezbývá. Investoři jsou stále skeptičtí vůči trvale pozitivnímu dopadu na ekonomiku, který by narychlo schválený zákon měl. 

Ve Spojených státech je nyní korporátní daň na úrovni 35 procent. To je nejvíce ze všech členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Díky různým výjimkám ale málokterá firma tak vysokou daň skutečně platí. Daň by se měla snížit na 20 procent.

Dolar včera vůči euru oslaboval a dostal se až na 1,1830 EURUSD, později ale ztráty umazal. Aktuálně je kurz na 1,1799 EURUSD. 

 

Newsletter