Dolarová rally? Na spadnutí

Divergence mezi americkou a evropskou měnovou politikou nadále pokračuje. Měny obou regionů svádí „souboj“, který v posledních dnech probíhá na „kolbišti“ kolem úrovně 1,070 dolaru za euro. Tuto hranici měnový pár již několikrát otestoval a dle výhledu analytického týmu banky JP Morgan ​ještě otestuje, a ve výsledku dokonce i prolomí.

Základním stavebním kamenem dolarové predikce je dle banky prosincové zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Právě ten by podle očekávání většiny investičního publika mohl posunout hlavní úrokovou sazbu z aktuální úrovně na tzv. technické nule. Tento krok by tak měl odstartovat dolarovou rally trvající přibližně šest měsíců.

Dobré „nastartování“ americké měny potvrzuje i dolarový index sledující vývoj dolaru vůči vybranému koši hlavních světových měn. Tento benchmark se během minulého týdne vyšplhal až na úrovně, kterých bylo naposledy dosaženo v roce 2005, a to jednak díky datům z americké ekonomiky (např. trh práce), rovněž pomohl i šéf ECB Draghi, který poskytl další signál ohledně možného dalšího uvolnění evropské měnové politiky.

Banka JP Morgan je společně s dalšími velkými „měnovými“ hráči, jako je Deutsche Bank či Barclays, institucí, která sází na prosincovou akci Fedu a následné posílení dolaru. Vrcholu by očekávaná rally měla dosáhnout zhruba v polovině roku 2016.

„Nejintenzivnější průběh posilování americké měny bude možné pozorovat pravděpodobně během prvních tří až šesti měsíců po úrokovém navýšení,“ řekl pro agenturu Bloomberg Jonhn Normand, šéf oddělení obchodování s měnami v bance JP Morgam. „Vrcholu by americká měna měla tedy dosáhnout někdy v polovině roku 2016,“ dodal.

Vyjma pečlivě sledovaných dat nahrávají prosincové úrokové „normalizaci“ i výroky některých představitelů vedení Federálního rezervního systému. Během minulého týden promluvil například prezident pobočky Fedu v St. Louis Bullard. Ten, byť je nehlasujícím členem měnového výboru, jasně řekl, že je čas na zvyšování sazeb, jelikož ekonomika již dosahuje přesně těch parametrů, které si pro úrokové navýšení představuje.

Bullardova slova se však poté pokusil zmírnit šéf chicágské pobočky Fedu Evans. Ten je součástí hlasujícího týmu a zastává názor, že zvýšení sazeb by mělo proběhnout až v průběhu roku 2016, a to především vinou nedostatečných inflačních tlaků.

Newsletter