Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Dominantní dolar se nevzdává. Jak využít tuto příležitost?

Klíčové body

  • Dominantní dolar drží býčí trend.
  • Technika hovořila jasně, bude tomu tak v budoucnu?
  • Bank of Japan v globální hledáčku, v Česku míříme na ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Měnový pár EURUSD se po býčím pondělí vrátil zpět a doručil námi očekávaný výprodej. Z našeho pohledu by mohlo euro proti dolaru oslabit ještě víc. Z dlouhodobějšího hlediska a technického pohledu vidíme prostor pro posun EURUSD až k zóně 1,0600. Trh je stále na vážkách ohledně voleb ve Francii, které mohou otočit karty. Pár, který na nic nečeká a nerespektuje hrozby možných intervencí, je USDJPY. Na našem rybníčku budeme sledovat zasedání ČNB, kde předpokládáme snížení sazeb o 25 bodů.

V pondělí jsme na hlavním měnovém páru EURUSD zaznamenali tzv. high of the week. Nepředpokládáme tedy, že by se v tomto týdnu mohl dostat zpět nad 1,07400. Potvrzený lokální downtrend z předchozích dní nabídl při úterý krásnou situaci na možný vstup do medvědí pozice. Pokud obchodníci nezachytili vršek, šlo v úterý nastoupit ve večerních hodinách, kdy se trh vrátil po proražení vyplnit imbalance, které po prudkém pádu zanechal.

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Velmi podobná situace se opakovala včera, ale na páru GBPUSD. Vstup byl o něco svižnější, ale i odměna se dostavila dříve ve formě profitu. Po uzavření svíce ze 4H, která potvrdila medvědí trend, mohli obchodníci očekávat návrat po 1H svíčce do imbalance, kde jsme viděli příležitost k pěknému intradennímu obchodu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Nyní očekáváme mírné oslabení pod zónu 1,0650 EURUSD. A pokud dále budeme splňovat podmínky medvědího trendu, následně po zdravé korekci můžeme hledat příležitost k pokračování již ke zmiňované zóně 1,0600. V potaz samozřejmě bereme i fundament, který může být počátečním impulzem k obratu. Z vyššího timeframu stále na tomto páru konsolidujeme, tedy jdeme do strany. Zmíněné zóny tak mohou fungovat jako podpora. Bouřlivé covidové měsíce a následné impulzivní pohyby jsou již za námi. Křivka do strany by jistě pro mnoho obchodníků byla méně infarktovou záležitostí.

Mezi investory dále rezonoval měnový pár USDJPY, kde jen spadl na nejnižší úroveň od roku 1986. Japonští představitelé hospodářské politiky mohou být brzy znovu nuceni podpořit měnu a intervenovat ve snaze zastavit ohromné výprodeje, které tento pár v posledních týdnech přináší. Více jsme psali zde.

V České republice budou investoři sledovat dnešní zasedání ČNB a s tím spojené výkyvy kurzu koruny. Dle prognózy by nemělo dojít k překvapení. Alespoň ne v ponechání sazeb na momentální výši. Úspěšně krotíme inflaci a přikláníme se k názoru, že se na zasedání objeví i hlasy pro snížení o 50 bazických bodů namísto 25. Konečné hlasování můžou ovlivnit diskuze o očekávání trhu a nejistotě o volbách v druhé největší ekonomice eurozóny – Francii. Česká měna včera ztrácela proti dvěma hlavním měnám, pravděpodobně z důvodu nejistoty. Proti dolaru si koruna odepsala v jeden moment přes 0,8 %.

Dnes dopoledne zasedá švédská centrální banka, která pravděpodobně ponechá sazby na 3,75 %. Odpoledne bude tradičně patřit USA, kde vychází zprávy o růstu HDP, nezaměstnanosti a datech objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Pro Českou republiku bude zásadní zasedání ČNB, kde se přikláníme ke snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0692 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0646 do 1,0731 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,93 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,31 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,80 až 25,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,14 do 23,45 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter