Dow Jones jede, před zasedáním Fedu padl další rekord

Index Dow Jones je od 8. listopadu k nezastavení, dnes jako jediný hlavní index zpevnil a zaznamenal tak 15. rekord od vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Před zasedáním americké centrální banky rostly ceny ropy a výnosy ze státních dluhopisů.

Index Dow Jones v závěru obchodování rostl o 0,20 procenta na 19 796,43 bodu. Širší index Standard & Poor´s 500 se naopak snížil o 0,11 procenta na 2256,96 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 0,59 procenta na 5412,54 bodu.

Dvoudenní zasedání Fedu začne zítra, očekává se, že ve středu ve 20:00 Fed oznámí zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Podle CME Group´s FedWatch je tržní očekávání zvýšení úroků tento týden vyšší než 95 procent. 

Trump čelí prvním sporům s republikány z Kongresu USA

Toto jednání Fedu je spíš o výhledu růstu sazeb v roce 2017, poznamenal Luke Bartholomew, investiční manažer Aberdeen Asset Management. „Každý se snaží odhadnout, co bude znamenat Trumpovo vítězství znamenat a finanční trhy se domnívají, že Trump může ještě víc očarovat inflaci a růst. Ale výhled je závislý na rozmachu americké ekonomiky, a upřímně, na Trumpově vlastní osobnosti,“ dodal Bartholomew.

Americké akcie po překvapivém vítězství Trumpa nad Hillary Clintonovou výrazně zpevnily, optimismus kolem možného snížení daní a fiskálním výdajům zaplavil trh. Od 8. listopadu hlavní indexy rostly nejméně o 4,5 procenta, index Russell 2000 pak přidal více než 15 procent.

 

Newsletter