Drahé kovy zdražují. Proč je na čele paladium?

Ceny drahých kovů letí vzhůru, když investory tíží horší výhled amerických úrokových sazeb. Kurzy pro jejich zvýšení v letošním roce jsou nižší než 50 procent. Zlato posiluje druhým dnem v řadě a ceny paladia vyskočily dokonce nejvíce od roku 2010, když oslabil americký dolar.

Zlato letos zdražilo o 28 procent a paladium dokonce o 32 procent. Drahé kovy zaznamenaly zisky částečně kvůli tomu, že americká centrální banka (Fed) si dala pauzu ve zvyšování nákladů poté, co loni v prosinci zvýšila sazby poprvé zhruba za dekádu. Ceny zlata s okamžitým dodáním rostly o 1,1 procenta na 1355,41 dolaru za unci. Paladium zdražilo o 7,6 procenta na 746,38 dolarů za unci, což je nejvyšší úroveň od loňského června.

Pokoří zlato 1400 dolarů za unci? Fed musí zůstat v klidu

„Slabší dolar pravděpodobně tlačí zlato a stříbro vzhůru, to samé se děje u platiny a paladia,“ uvedl Tetsu Emori, prezident Emori Capital Management.

Nižší sazby jsou požehnáním pro pruty drahých kovů, z něhož se neplatí úroky. Dobrá čísla z amerického trhu práce z konce minulého týdne poslala dolar nahoru. Zisky ale odevzdal, když šance na zvýšení sazeb v letošním roce zůstává pod 50 procenty.

„Zatímco optimistická data dala dolaru počáteční impulz, trh stále zůstává skeptický k tomu, že centrální bankéři v září opravdu zvýší sazby,“ uvedl Bryan Lum, stratég firmy Phillip Futures Pte. Dodal, že v dlouhodobém termínu je výhled stále temný, hráči na trhu tak budou dál pokračovat v diverzifikaci do zlata.

Investoři budou tento týden sledovat americké maloobchodní tržby a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud čísla výrazně nepřekvapí, zůstane cena zlata podle Luma nad úrovní 1330 dolarů za unci.

Co stojí za posílením stříbra o více než 40 procent?

Newsletter