Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Drahé kovy zdražují. Proč je na čele paladium?

Ceny drahých kovů letí vzhůru, když investory tíží horší výhled amerických úrokových sazeb. Kurzy pro jejich zvýšení v letošním roce jsou nižší než 50 procent. Zlato posiluje druhým dnem v řadě a ceny paladia vyskočily dokonce nejvíce od roku 2010, když oslabil americký dolar.

Zlato letos zdražilo o 28 procent a paladium dokonce o 32 procent. Drahé kovy zaznamenaly zisky částečně kvůli tomu, že americká centrální banka (Fed) si dala pauzu ve zvyšování nákladů poté, co loni v prosinci zvýšila sazby poprvé zhruba za dekádu. Ceny zlata s okamžitým dodáním rostly o 1,1 procenta na 1355,41 dolaru za unci. Paladium zdražilo o 7,6 procenta na 746,38 dolarů za unci, což je nejvyšší úroveň od loňského června.

Pokoří zlato 1400 dolarů za unci? Fed musí zůstat v klidu

„Slabší dolar pravděpodobně tlačí zlato a stříbro vzhůru, to samé se děje u platiny a paladia,“ uvedl Tetsu Emori, prezident Emori Capital Management.

Nižší sazby jsou požehnáním pro pruty drahých kovů, z něhož se neplatí úroky. Dobrá čísla z amerického trhu práce z konce minulého týdne poslala dolar nahoru. Zisky ale odevzdal, když šance na zvýšení sazeb v letošním roce zůstává pod 50 procenty.

„Zatímco optimistická data dala dolaru počáteční impulz, trh stále zůstává skeptický k tomu, že centrální bankéři v září opravdu zvýší sazby,“ uvedl Bryan Lum, stratég firmy Phillip Futures Pte. Dodal, že v dlouhodobém termínu je výhled stále temný, hráči na trhu tak budou dál pokračovat v diverzifikaci do zlata.

Investoři budou tento týden sledovat americké maloobchodní tržby a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud čísla výrazně nepřekvapí, zůstane cena zlata podle Luma nad úrovní 1330 dolarů za unci.

Co stojí za posílením stříbra o více než 40 procent?

Newsletter