Investiční weby, knihy, ale i akademická půda. To vše jsou místa, kde zcela určitě narazíte na přesvědčení o důležitosti diverzifikace. Chcete-li si udržet stabilní výnos, rozdělte své portfolio na různá aktiva s odlišným výnosem a rizikovostí. Ne každý investor však s tímto přístupem souhlasí. V tomto směru patří mezi zaryté kontrariány například Stanley Druckenmiller.
Legendární manažer a zakladatel hedgeového fondu Duquesne Capital Management je zásadně proti diverzifikaci. Jeho celoživotní filosofie je založena výhradně pocitech i intuici. „Jakmile na trhu narazíte na něco, co se vám opravdu, ale opravdu líbí, neváhejte a hned vsaďte všechno,“ zní Druckenmillerova slova.
„Jsem přesvědčen, že diverzifikace a všechno to ostatní, co se dnes učí na obchodních školách, je pravděpodobně nejvíce zavádějící představa o investičním světě vůbec,“ řekl manažer během svého lednového proslovu v Lone Tree Club na Floridě. Druckenmillerova investiční filosofie je tak jednoduše založena na nenasytnosti. Sám sebe popisuje spíše jako akciového „vepře“, než jako „medvěda“ či „býka“.
„První věc, kterou jsem slyšel při nástupu do byznysu, bylo, že „býci“ vydělávají peníze, „medvědi“ vydělávají peníze, ale „vepři“ jsou leda tak dobří na porážku. S tím já nesouhlasím. Pevně věřím, že jediný způsob, jak si udržet dlouhodobé zisky, je jednoduše být nenasytný jako ten vepř,“ přepisuje Druckenmillerova slova server Business Insider.
Mnozí by si mohli myslet, že s takovou strategií nelze, alespoň bez notné dávky štěstí, dlouhodobě obstát. V případě Druckenmillera a Duquesne Capital, kde působil do roku 2010, to však možné bylo. Právě tento fond totiž drží ve světě hedgeových fondů jednu z nejlepších výkonností vůbec, a to vše díky jednoduché strategii zaměření se na ty příležitosti, které vás jednoduše nadchnou a vzruší. Faktem ale je, že obchody tohoto typu nejsou na denním pořádku. Sám Druckenmiller potvrzuje, že příležitosti, o kterých celou dobu hovoří, se naskýtají tak jednou či dvakrát za rok.
Tuto ne zcela konvenční strategii u Druckenmillera probudil jeden z jeho mentorů, kterým nebyl nikdo jiný než George Soros. Ten sám razil filosofii „jakmile to vidíš, jdi si tvrdě za tím“. V době, kdy se Soros soustředil raději na filantropii než na obchodování, pocházelo 90 % obchodů, které Quantum Fund prováděl, právě z Druckenmillerovy hlavy. Dokonce i slavná sázka proti britské centrální bance. Druckenmiller tehdy přednesl Sorosovi myšlenku jak porazit Bank of England s přesvědčením, že by měli vsadit všechno, čím tehdy jejich fond disponoval. Soros mu na to odpověděl, že je to naprosto směšný nápad a že by měli použít ještě mnohem víc, což se nakonec i stalo a vyplatilo.