Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Dubaj vyhlíží zrušení íránských sankcí

Začátkem tohoto měsíce prosvištěla médii informace o dosažení tolik očekávaného progresu v rámci vyjednávání mezi šesti mocnostmi (USA, Čína, Rusko, Francie, Británie, Německo) a Íránem ohledně omezení jaderného programu. Uvolnění vztahů mezi Západem a Teheránem je důležitou informací nejen pro investory vyhledávající příležitosti na rozvojových trzích, ale i pro sousední země. Z případného zrušení sankcí uvalených na íránskou ekonomiku by totiž profitovalo celé území Blízkého Východu.

Přesně tento vývoj netrpělivě čeká například Dubaj. Podle informací serveru Financial Times očekávají finančníci působící v tomto emirátu, že se právě jejich město stane styčnou plochou světových kapitálových toků proudících směrem do Íránu. Vidina uvolnění ekonomických podmínek, které by světu otevřelo trh se 77 miliony obyvatel a jejich doposud potlačenou poptávkou, je lákavá jak pro evropské, tak i pro americké investory.

Spojené arabské emiráty jsou investičním publikem vnímány jako perspektivní ekonomika s dobrou infrastrukturou a uvolněným životním stylem. Očekává se, že otevření jejího souseda přiláká nové nadnárodní společnosti. „Írán leží v podstatě na našem prahu. Jakmile se rozjede proces uvolňování, nezbývá nám nic jiného než být u toho,“ míní Marwan Shehadeh, ředitel oddělení pro rozvoj podniků v rámci konglomerátu Al-Futtaim Group, který reprezentuje společnosti jako je Ikea či Marks and Spencer.

Írán. Nový drahokam rozvojových trhů

Shehadeh je přesvědčen, že první vlna přílivu investic bude doslova boj světových značek o získání distribučních povolení společně s místními obchodními partnery. Právě zboží světových značek je něco, co je v Íránu maximálně nedostatečné a spotřebitelé po tom silně touží. Společnosti Al-Futtaim se sice podařilo ke svému sousedovi protlačit některé světové značky, ale i tak je to na uspokojení vysoké poptávky stále málo.

I přes tento optimismus není celá situace definitivně vyřešena. Jen týden po dosažení dohody ze švýcarské Ženevy se nechal slyšet íránský duchovní vůdce Sajjid Alí Chameneí společně s prezidentem Ruháním, že konečné dohody bude dosaženo, pouze pokud západní mocnosti stáhnou všechny sankce najednou a ne postupně, jak bylo původně proklamováno. Byť celá situace není, a nějakou dobu pravděpodobně ani nebude, stoprocentně jasná, Dubajská islámská banka již začala urgovat své klienty, aby byli připraveni na blížící se zrušení sankcí, které jim přinese nové investiční příležitosti.

Írán podepíše jadernou dohodu až po stažení všech sankcí

Možná dohoda s Íránem sráží cenu ropy

Newsletter