Duch impeachmentu straší Wall Street

Politické konflikty a skandály se na amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý týden valily jako lavina. Strach a napjatá atmosféra na Wall Street zavdaly debatám, co čekat v příštích týdnech. Analytik John Stoltzfus pro televizi CNBC však uvedl, že investoři se obávají spíše strachu samotného, ne toho, co jej způsobuje.

Index Dow Jones minulý týden spadl téměř o 400 bodů, a to i přes solidní zisky firem a další pozitivní fundamenty v prvním čtvrtletí. „To je znepokojující zpráva,“ reagoval na tento jev analytik Oppenheimer John Stoltzfus.

“Investoři vyvozují závěry příliš rychle. Přitom když se podíváme na to, co se stalo při velkém poklesu ve středu a na souvislosti s tím spojené, byl to spíše duch impeachementu Donalda Trumpa, co způsobilo zaváhání trhu,“ dodal optimisticky Stoltzfus.

Americký akciový trh zažil minulou středu obchodování s největší ztrátou letošního roku. Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly největší pokles od září a technologický Nasdaq dokonce od června minulého roku.

Konec prezidenta Trumpa? Na Wall Street čekejte euforii

„Neznamená to, že se špatné předpovědi vyplní, ale už samotná negativní očekávání jsou nebezpečným nepřítelem trhu. Obzvláště v takto napjatém období, ve kterém se právě nacházíme,“ poznamenal Stoltzfus.

Na poslední chvíli ale indexy získaly před víkendem většinu uvedené ztráty nazpět. To potvrdilo slova analytika investiční skupiny Oppenheimer o silném fundamentu většiny amerických akcií.

„Trhy se řídí především podle ekonomiky. Každé uplynulé čtvrtletí můžeme pozorovat stále zrychlující se regeneraci světové ekonomiky. Růst americké ekonomiky se zdá také udržitelný,“ řekl Stoltzfus.

Plánované změny ve fiskální politice podle analytika nebyly tím, co nastartovalo Trumpovu rally, nýbrž pouze posílily trh už s tak silným základem pro budoucí růst.

Jak vydělat na amerických domácnostech? Proč nezkusit Kinder Morgan

Newsletter