Dudley (Fed): Na růst sazeb je příliš brzy

Podle slov prezidenta newyorské pobočky Federálního rezervního systému Williama Dudleyho, „je příliš brzy na to, aby Fed zvýšil úrokové sazby.“ Během projevu v Centrální bance Spojených arabských emirátů toto tvrzení postavil na stále slabé situaci na pracovním trhu a dlouhodobě nízkém tempem růstu cenové hladiny.

Historie nulové sazby nezná, varuje jestřáb z Fedu

Na pracovním trhu je dle jeho názoru stále „významný rozdíl“ mezi současnou mírou nezaměstnanosti a „plnou zaměstnaností“, která by dosahovala úrovně vhodné pro navýšení sazeb. Podle posledních dat bylo za říjen v Americe vytvořeno 214 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti dosáhla šestiletých minim na úrovni 5,8 %, což stále převyšuje rozmezí 5,2 – 5,6 %, které Fed považuje za „plnou zaměstnanost“.

Nezaměstnanost v USA opět překvapuje, tvorba míst dál slušná

Meziroční tempo růstu jádrového indexu spotřebitelských cen dosáhlo v září 1,7 %, což taktéž nesplňuje cíl Federálního rezervního systému na úrovni 2 %. Podle Dudleyho je slabší výsledek způsoben především nízkými cenami energií a během příštích měsíců se bude zřejmě opakovat. Dudley však věří v jeho pozdější postupné zvyšování, které přijde s tím, jak se bude celková ekonomická situace zlepšovat.

Ve svém projevu dále upozornil na to, že i „lehké přehřívání“ ekonomiky může být přínosem, na rozdíl od jejího předčasného zabrždění. Dle jeho názoru je „potřeba, aby monetární politika byla dostatečně akomodativní“, a domnívá se, že brzké zvýšení sazeb by mohlo silně poškodit doposud křehký americký ekonomický růst. Na otázku, kdy se tedy trhy můžou připravit na vyšší sazby, odpověděl, že z hlediska současného vývoje ekonomiky mu „očekávání, která počítají se zvýšením někdy uprostřed příštího roku či později, přijdou jako rozumná.“

Newsletter