Důvěra Čechů v ekonomiku? Koncem roku mírné zhoršení

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v prosinci mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený v bazickém indexu, oproti listopadu nepatrně poklesl o 0,2 bodu na hodnotu 99,1, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy je důvodem poklesu poměrně citelný nárůst cen pohonných hmot, k němuž došlo od konce listopadu do poloviny prosince. Ačkoli nárůst od té doby zmírnil, ekonomickým subjektům „kazí náladu“ předpoklad, že by se dané tempo nárůstu mohlo udržet delší dobu, k čemuž však vzhledem k situaci na světovém trhu s ropou nedojde. „Proti negativnímu působení vlivu nárůstu cen pohonných hmot působil v oblasti spotřebitelské důvěry efekt konce roku a s ním spjatá výplata bonusů a dalších celoročních odměn, které jsou letos ve firmách a podnicích poměrně štědré – z důvodu pokračujícího růstu tuzemské ekonomiky,“ dodal Kovanda.

„Prosincový konjunkturální průzkum potvrdil současnou příznivou situaci ve všech segmentech ekonomiky s výjimkou stavebnictví. To trpí nedostatkem projektů financovaných z veřejných peněz, což se projevuje v meziročně nižší důvěře v tomto sektoru,“ poznamenal hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,4 bodu na hodnotu 97,1. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,8 bodu na hodnotu 108,7. Ve srovnání s loňským prosincem jsou ale souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Optimismu spotřebitelů podle Kovandy svědčil také listopadový nárůst platů státních zaměstnanců a obecně stále svižně rostoucí nominální mzdy. Jejich růst je tak výrazný, že i při zrychlující inflaci, způsobené proinflačními činiteli typu zavedení elektronické evidence tržeb, zůstává reálný nárůst mezd stále na solidní úrovni. Důvěra spotřebitelů proto vykázala svoji letošní třetí nejvyšší úroveň.

V průmyslu se v prosinci důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila o 0,3 bodu na hodnotu 98,7. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v prosinci proti předchozímu měsíci snížila o 4,1 bodu na hodnotu 75,0. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů téměř nezměnilo.

V prosinci se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti listopadu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 100,1. Hodnocení současné ekonomické situace respondentů se nezměnilo.

„Počátkem příštího roku se v oblasti spotřebitelské důvěru projeví příznivě růst minimální mzdy, povánoční a novoroční slevy, i lednové zvýšení mezd v podnicích typu České dráhy, v oblasti celkové důvěry pak zmírnění nárůstu cen pohonných hmot, které registrujeme už nyní. Celková důvěra se tak udrží na své poměrně solidní úrovni,“ konstatoval Kovanda.

Newsletter