Důvěra spotřebitelů se dále propadá, firmy vyhlíží růst cen

Klíčové body

  • Nálada spotřebitelů dále klesá. Svižné zdražování udělalo díru do peněženek.
  • Nálada podnikatelů se naopak zlepšila. Růst cen podnikatele trápí méně než spotřebitele.
  • Nejvíce se zlepšila nálada v průmyslu, který očekává růst objemu výroby v dalších třech měsících.
Zdroj: Depositphotos

Důvěra českých spotřebitelů se v květnu dále zhoršila. Indikátor důvěry dle průzkumu Českého statistického úřadu poklesl o 5,5 bodu na 75,8 bodu. Souhrnný indikátor důvěry, který je složen z důvěry spotřebitelů a podnikatelů, naopak vzrostl. Nárůst hodnoty indikátoru činil 1,8 bodu na celkovou hodnotu 101,8. Důvodem je výrazné zlepšení nálady českých podnikatelů, což se odrazilo na růstu indikátoru o 3,2 bodu na vysokých 107 bodů. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku jsou hodnoty celkového indikátoru důvěry i indikátoru důvěry podnikatelů vyšší. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je naopak meziročně horší, což je důsledkem měsíce trvajícího zhoršování jejich vyhlídek.

Nálada českých spotřebitelů se v květnu opět zhoršila. Pokles indikátoru na hodnotu 75,8 bodu znamená druhý nejhorší výsledek od doby měření indikátoru. Podíl českých spotřebitelů, kteří očekávají v příštích dvanácti měsících zhoršení své ekonomické situace, je historicky nejvyšší. Dále roste podíl spotřebitelů, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci horší, než v posledních 12 měsících. Výsledky průzkumu nejsou překvapením. Růst cen v České republice i ve světě zrychluje. Peněženky spotřebitelů pociťují zdražování základních surovin, jako jsou potraviny, energie a pohonné hmoty. Prognózy budoucího ekonomického vývoje ukazují na propad české ekonomiky v druhé polovině roku a na pokračování vysoké inflace tažené dalším zdražováním jídla vlivem výpadků produkce na Ukrajině a v Rusku. Problémy posílí očekávané sucho v letošním roce, které bude mít negativní dopad na produkci jižněji položených a v zemědělství silných států.

Nálada v průmyslu se naopak výrazně zlepšila. Indikátor důvěry podnikatelů v průmyslu vzrostl o 7,2 bodu na hodnotu 106,7 bodu. Průmyslníci sice hodnotí květnovou poptávku na podobné úrovni jako v dubnu, podíl podnikatelů, kteří očekávají zvýšení objemu výroby v příštích třech měsících, ale zásadně vzrostl. Spolu s růstem objemu výroby počítá průmysl i s vysokými cenami, což pochopitelně vytvořilo úsměv na tváři.

Stavebnictví stále trpí nedostatkem stavebního materiálu, růstem jeho cen a dlouhou dobou dodání. Případy, kdy stavební práce stojí z důvodů chybějících materiálů, hotových výrobků či polotovarů, jsou stále běžné. Indikátor důvěry ve stavebnictví klesl o 4,9 bodu na stále vysokou hodnotu 118,6 bodu. Stavaři v dalších třech měsících navíc očekávají pokles objemu stavebních prací. Podíl podnikatelů ve stavebnictví, kteří počítají s růstem cen produkce, opět vzrostl.

V oblasti obchodu se nálada zlepšila a indikátor důvěry vzrostl o 2,5 bodu na 103,3 bodu. Obchodníkům se v posledním měsíci podařilo prodat výrazný podíl skladových zásob. Podnikatelé navíc v budoucnu vyhlíží další očekávaný růst cen. Obecně situaci hodnotí lépe ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V oblasti služeb včetně bankovního sektoru nedošlo proti dubnu k výrazným změnám.

Na devizových trzích se projevilo přitvrzení rétoriky ECB v oblasti utahování měnové politiky, které pomohlo k silnějšímu euru. V současné době je velmi pravděpodobné, že ECB přistoupí k navýšení sazeb o 25 bodů v červenci a v září. Trhy zaceňují více, a to zvýšení sazeb do konce letošního roku o téměř 125 bodů. I proto euro zpevnilo nad hranici 1,0700 EURUSD. Vzhledem k povaze tohoto zpevnění jsme na měnách regionu nepozorovali žádný pozitivní dopad. Koruna naopak oslabila nad 24,65 za euro. Aktuálně se obchoduje zpět na úrovni 24,60 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0694 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,02 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0652 do 1,0787 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,84 do 23,24 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter