Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Důvěra v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšila

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v českou ekonomiku se v květnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor, vyjádřený v bazickém indexu, se oproti dubnu zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 96.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,5 bodu na hodnotu 94,3. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb, v obchodě se mírně snížila a ve stavebnictví se snížila. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně nezměnil a zůstal na hodnotě 104,3.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy zastavila celková důvěra v tuzemskou ekonomiku svůj letošní pokles, který započal hned začátkem roku. Spotřebitelská důvěra si udržuje solidní úroveň. Spotřebitelé na jedné straně vnímají zdražující pohonné hmoty, na straně druhé pociťují růst mezd.

„Vzhledem k tomu, že v nadcházejících měsících nelze čekat přílišné zvyšování cen pohonných hmot, ani obecné inflace, a vzhledem k tomu, že lze naopak počítat s dalším růstem mezd, důvěra spotřebitelů by neměla výrazněji klesat a zmíněný pokles z prvních měsíců letošního roku lze chápat spíše jako určitou korekci až příliš a neudržitelně optimistické nálady. Ta letos v lednu vykázala své historické maximum,“ dodal Kovanda.

Podnikatelé podle Kovandy obecně stále hledí opatrně na křehkou ekonomickou konsolidaci eurozóny a rovněž vnímají horší než loňské vyhlídky české ekonomiky. Jejich náladě nepomáhá letošní zhoršování výhledu globální ekonomiky, ani spekulace o dopadech britského vystoupení z EU či „tvrdého přistání“ v Číně.

V průmyslu se v květnu důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila o 0,9 bodu na hodnotu 95,6. Hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů se téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se také téměř nezměnilo. Celková důvěra v odvětví průmyslu je ovšem v meziročním srovnání nižší.

Celková důvěra v odvětví stavebnictví se v květnu meziměsíčně snížila o 4,1 bodu na hodnotu 76,6. Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů nezměnilo. „Zhoršení nálady podnikatelů ve stavebnictví je další doložkou toho, že tento segment má před sebou pesimistické vyhlídky, a to zejména kvůli odeznění efektu dočerpávaných prostředků z fondů EU a také kvůli regulatorice EIA, která zřejmě zbrzdí zejména velké infrastrukturní stavby,“ dodal Kovanda.

V květnu se indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti dubnu mírně snížil o 0,5 bodu na hodnotu 98,5. Celkově je důvěra v obchodě oproti minulému roku také nižší.

Ve srovnání s loňským květnem jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter